Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, handlująca bronią spółka Cenzin, ofiarą międzynarodowego oszustwa. Jak dowiedzieli się reporterzy śledczy RMF FM, straty wynoszą około 4 milionów złotych.

Spółka Cenzin - jak ustalili dziennikarze RMF FM - padła ofiarą tzw. phishingu. Do firmy przyszło kilka e-maili od osoby lub osób podszywających się pod czeskiego dostawcę broni.

W korespondencji poinformowano o zmianie konta, na które Cenzin ma wpłacać pieniądze za dostawy. Osoby odpowiedzialne za finanse dokonały zmian w systemie płatności i kwoty za towar od czeskiego producenta przelewano na nowy rachunek.

Cenzin wykrył oszustwo pod koniec roku. A to oznacza, że ten proceder trwał kilka miesięcy. W kilku transzach przelano na fałszywe konto 4 miliony złotych.

Gdy spółka dowiedziała się o przekręcie, zablokowała przelewy.

Na razie wiadomo, że Cenzin padł ofiarą międzynarodowych oszustów, którzy w podobny sposób nabrali też między innymi jedną z ukraińskich firm zbrojeniowych. 

Zwolnienia w Cenzinie, audyt w PGZ

Po ujawnieniu oszustwa z Cenzinu zostały dyscyplinarnie zwolnione dwie osoby, w tym pracownik odpowiedzialny za bezpieczeństwo w spółce. Kolejne dwie osoby otrzymały naganę z wpisem do akt.

Po ujawnieniu przekrętu zarząd PGZ błyskawicznie polecił audyt we wszystkich spółkach Grupy. Weryfikację procedur, ocenę stanu zabezpieczeń kont bankowych, przelewów i wszystkich czynności, które są związane z weryfikacją kontrahentów - mówi wiceprezes Radosław Domagalski-Łabędzki. Na tym reakcja zarządu PGZ się nie kończy.

Dodatkowo powołano nowego prezesa Cenzinu i zdecydowano o połączeniu zakładu z firmą Cenrex - co nastąpiło pod koniec grudnia 2018 roku. Nowy prezes ma uzdrowić sytuację w sektorze handlu bronią.

Trwa też śledztwo, które ma wyjaśnić, czy doszło do oszustwa z zewnątrz, czy może ktoś ze spółki brał udział w tym procederze. O aferze poinformowano SKW i ABW.

Podlegająca resortowi obrony PGZ skupia 63 spółki i ma udziały w 40 innych w branżach: zbrojeniowej, stoczniowej i nowych technologii. Roczne przychody Grupy sięgają 5 mld zł. Zawiązane przez PGZ konsorcjum bierze udział m.in. w programie obrony powietrznej Wisła, którego podstawą mają być wyrzutnie Patriot.

Opracowanie: