8 lat więzienia dla 23-letniego Grzegorza Laskowskiego za próbę zdetonowania granatu w dyskotece - taki wyrok wydał Sąd Okręgowy w Gdańsku. W listopadzie 2002 roku podczas zabawy w gdańskiej dyskotece groził użyciem granatu. W lokalu przebywało ponad 100 osób.

Podczas zabawy właściciel dyskoteki zauważył, że Laskowski z kolegą często zaglądają do ubikacji. Doszło do sprzeczki i szarpaniny z ochroniarzem. Laskowski odbezpieczył granat i usiłował wcisnąć go ochroniarzowi do spodni. Bójka przeniosła się na zewnątrz lokalu, gdzie młody mężczyzna został obezwładniony.

Sąd zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary. Za próbę zabójstwa ochroniarza groziło mu bowiem nawet dożywocie. Prokurator domagał się 15 lat więzienia. Sędzia - na podstawie opinii biegłych - uznał, iż w chwili zdarzenia Laskowski miał w minimalnym stopniu ograniczoną możliwość oceny swego postępowania. Psychiatrzy stwierdzili też, że oskarżony w chwilach trudnych jest agresywny.

Dwóch mężczyzn próbowało w jednej z gdańskich dyskotek zdetonować granat. Na szczęście w ostatniej chwili goście lokalu obezwładnili mężczyzn. Policja nie zna jeszcze motywów. Obydwaj mężczyźni są wciąż przesłuchiwani. Reporter RMF dowiedział się jednak, że zatrzymani nie mają raczej żadnych... czytaj więcej

Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że szczęśliwie nikomu nic się nie stało. Istotny jest też młody wiek oskarżonego i jego dotychczasowa niekaralność - uzasadnił Waldemar Kuc, przewodniczący składu sędziowskiego. Drugi z oskarżonych Dawid Rolbiecki, który przeszkadzał pracownikom dyskoteki w obezwładnieniu Laskowskiego, dostał 2 lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat.

Dramatyczny incydent dał początek aferze związanej z kradzieżą 530 granatów i kilkunastu tysięcy sztuk naboi z magazynów Marynarki Wojennej. Okazało się bowiem, że granat F-1, który Laskowski przyniósł do dyskoteki, pochodził waśnie stamtąd. Dostał go od jednego ze złodziei - marynarza, który był jego kolegą z osiedla.

Organizatorów tamtej głośnej kradzieży już skazano. W sumie ukarano kilkadziesiąt osób, w tym zawodowych wojskowych. Najwyższy wyrok to trzy lata więzienia.

14:00