W całej Francji trwa seria obław po krwawych zamachach terrorystycznych w Paryżu. W nocy z niedzieli na poniedziałek francuska policja przeszukała blisko 170 mieszkań i zatrzymała 23 osoby. Od soboty aresztem domowym objęto ponad setkę ludzi. Fiaskiem zakończyła się natomiast operacja belgijskiej policji w brukselskiej dzielnicy Molenbeek, której celem było schwytanie Francuza Salaha Abdeslama, domniemanego zamachowca z Paryża. Państwo Islamskie opublikowało natomiast w sieci nagranie wideo, w którym zapowiada kolejne ataki terrorystyczne, m.in. na Waszyngton.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
W sześciu zamachach w Paryżu, które miały być zemstą Państwa Islamskiego za francuskie zaangażowanie w konflikt w Syrii, życie straciło co najmniej 129 osób, a około 350 zostało rannych. Największa tragedia rozegrała się w sali koncertowej Bataclan, gdzie zamachowcy zaatakowali tłum młodych ludzi, którzy przyszli na koncert grupy rockowej. Zginęło tam 89 osób.

Zginęło również siedmiu terrorystów, z których sześciu wysadziło się w powietrze. Jeden zamachowiec jest wciąż poszukiwany.

23:00

Jak powinien zachować się nowy rząd ws. przyjmowania uchodźców? Beata Szydło zapewnia, że najważniejsze będzie bezpieczeństwo Polaków. We wtorek gościem Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM będzie były premier Leszek Miller z SLD.

22:40

Wieża Eiffla, zamknięta zaraz po zamachach w Paryżu, została znów otwarta dla publiczności. Do środy będzie iluminowana w barwach narodowych Francji - na niebiesko-biało-czerwono.

22:18

Państwo Islamskie to nowotwór, który trzeba wyciąć; zniszczyć jak niszczy się każdą kryminalną strukturę - powiedział w Opolu były szef MSZ prof. Adam Daniel Rotfeld. Jego zdaniem w zwalczaniu terroryzmu największą rolę do odegrania mają służby specjalne.

22:03

Również we wtorek tragedia we Francji zdominuje pierwsze strony gazet.

21:55

Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 poinformował, że jest w stałej współpracy ze służbami odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ŚDM na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Podano m.in., że "od wielu miesięcy odbywają się wizje lokalne miejsc głównych celebracji oraz katechez", a biorą w nich udział m.in. przedstawiciele Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Ministerstwa Obrony Narodowej.

"Bezpieczeństwo podczas Światowych Dni Młodzieży jest priorytetem, w związku z tym zasadnicza część informacji ma status poufny" - zaznacza również komunikat.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie i okolicach w dniach 26-31 lipca 2016. Według szacunków organizatorów, przybędzie na nie około 2,6 mln ludzi.

21:39

Szef Pentagonu Ash Carter i dyrektor amerykańskiego wywiadu James Clapper wydali nowe instrukcje dla personelu wojskowego i służb wywiadowczych, by - jak podał Pentagon - ułatwić pogłębienie współpracy z Francją w zakresie wymiany danych wywiadowczych. "Ze względu na niedawne ataki na Francję, która jest naszym najstarszym sojusznikiem i u której boku stoimy, USA i Francja postanowiły zintensyfikować wymianę danych wywiadu" - poinformował rzecznik Pentagonu Peter Cook w komunikacie.

FBI, Departament Sprawiedliwości USA i inne amerykańskie agencje pomagają natomiast Francji wyjaśnić okoliczności piątkowych zamachów.

"New York Times" podał wcześniej, że FBI wyśle do Paryża grupę ekspertów wyspecjalizowanych w odzyskiwaniu danych z urządzeń elektronicznych. Według dziennika, FBI chce, by informacje o zamachowcach zostały jak najszybciej przekazane do centrali agencji w USA, by można było sprawdzić, czy kontaktowali się oni z osobami mieszkającymi lub przebywającymi w Ameryce.

21:33

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że Sojusz będzie jeszcze ściślej współpracował z innymi krajami, "by zwalczać ekstremizm i terroryzm". "Musimy być czujni, zdeterminowani i zjednoczeni" - powiedział na dorocznej konferencji Europejskiej Agencji Obrony w Brukseli. Agencja Associated Press odnotowuje, że nie zapowiedział nowych konkretnych działań.

21:31

Prezydent Francji Francois Hollande przyjmie we wtorek rano w Pałacu Elizejskim amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego - podała kancelaria prezydenta. Hollande informował wcześniej, że zwrócił się o spotkanie z prezydentami USA i Rosji - Barackiem Obamą i Władimirem Putinem - by przedyskutować z nimi połączenie wysiłków w celu zniszczenia Państwa Islamskiego.

21:26

Wieża Eiffla, zamknięta tuż po piątkowych zamachach w Paryżu, w poniedziałkowe popołudnie została ponownie otwarta dla publiczności. Do środy, od zmroku do godziny 2 w nocy, będzie iluminowana w barwach narodowych Francji - na niebiesko-biało-czerwono. Ponadto na poziomie pierwszego piętra od strony Trocadero wyświetlana będzie łacińska dewiza Paryża: "Fluctuat nec mergitur" - "Targany falami, lecz nie tonie".

Kilka godzin przed otwarciem dla publiczności wieży Eiffla ponownie otwarto dla zwiedzających Luwr - najbardziej odwiedzane muzeum świata - a także inne kulturalne atrakcje Paryża, zamknięte po zamachach.

Równocześnie jednak - jak donosi AFP - paryskie hotele i restauracje odnotowują masowe odwołania rezerwacji.

"Od soboty jest fala następujących po sobie odwołań rezerwacji w sektorze hotelarstwa na najbliższe 2-3 miesiące" - poinformował Didier Le Calvez, szef ekskluzywnego hotelu "Bristol" w Paryżu i przewodniczący Umih Prestige, czyli zrzeszenia hoteli najwyższej klasy. Le Calvez szacuje, że obroty paryskich hoteli w listopadzie będą o połowę mniejsze niż zwykle.

Z kolei szef firmy Flo, do której należy szereg znanych paryskich lokali gastronomicznych, Vincent Lemaitre podał, że od soboty odwołano połowę rezerwacji stolików.

21:11

Anonimowy przedstawiciel Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego USA, cytowany przez Reutera: "Traktujemy wszelkie groźby poważnie, lecz nie dysponujemy specyficznymi wiarygodnymi informacjami o jakimkolwiek możliwym ataku na ziemi amerykańskiej".

O groźbach ze strony Państwa Islamskiego m.in. pod adresem USA i zaostrzonych środkach bezpieczeństwa w amerykańskich miastach przeczytacie TUTAJ.

20:55

Ewakuowano cztery budynki kampusu Uniwersytetu Harvarda na przedmieściach Bostonu. Powodem były "niepotwierdzone" informacje o ładunkach wybuchowych. Budynki są przeszukiwane.

20:37

Amerykańskie samoloty pierwszy raz zaatakowały ciężarówki używane przez ekstremistów do przemytu ropy produkowanej w Syrii. We wschodniej części tego kraju, na terenach kontrolowanych przez kalifat, zniszczonych zostało 116 pojazdów Państwa Islamskiego - donosi korespondent RMF FM Paweł Żuchowski.

Według nieoficjalnych relacji, Amerykanie od dawna byli sfrustrowani zdolnością ISIS do zarabiania na produkcji i eksporcie ropy dziesiątków milionów dolarów miesięcznie. Do dziś jednak z obawy przed ofiarami wśród cywilów Stany Zjednoczone powstrzymywały się przed uderzeniem we flotę wykorzystywaną do transportu ropy, którą szacuje się na tysiąc cystern. W rezultacie system służący do eksportu ropy pozostawał nienaruszony.

Teraz, by zmniejszyć ryzyko skrzywdzenia niewinnych ludzi, na godzinę przed uderzeniem zrzucono ulotki ostrzegające kierowców, by porzucili swoje samochody.

20:13

Państwo Islamskie zapowiada kolejne ataki terrorystyczne. W upublicznionym w poniedziałek nagraniu wideo dżihadyści ostrzegli, że kraje, które uczestniczą w uderzeniach lotniczych na ich pozycje w Syrii, spotka taki sam los jak Francję. Wprost zagrozili atakiem na Waszyngton.

Po tej groźbie - jak donosi korespondent RMF FM Paweł Żuchowski - w amerykańskiej stolicy ogłoszono alert. Środki bezpieczeństwa zaostrzają również inne miasta w USA, m.in. Nowy Jork.

19:31

We wtorek zapadnie decyzja ws. turnieju półfinałowego Pucharu Kontynentalnego hokeistów, który ma rozpocząć się w piątek we francuskim Rouen. Mistrz Polski GKS Tychy, który jest jednym z uczestników turnieju, zaproponował Francuzom przeniesienie zawodów na jego lodowisko.

"O tej propozycji powiadomiliśmy międzynarodową federację (IIHF). Zorganizowanie takiej imprezy w Tychach w tak krótkim czasie byłoby dużym wyzwaniem, ale poradzilibyśmy sobie. Otrzymaliśmy odpowiedź, że zawody powinny się odbyć zgodnie z planem, ale ostateczną decyzję we wtorek podejmie zarząd IIHF" - poinformował rzecznik GKS-u Michał Rus.

19:01

Pomimo piątkowych ataków terrorystycznych w Paryżu piłkarskie mistrzostwa Europy 2016 odbędą się zgodnie z planem we Francji - zapewniła UEFA w oświadczeniu. "Nie ma przesłanek, że turniej może być celem ataków, ale od samego początku bierzemy pod uwagę potencjalne zagrożenie" - dodano w komunikacie.

18:45

Iran zareaguje ostro, jeśli bojownicy Państwa Islamskiego zbliżą się do jego granic na odległość mniejszą niż 40 km, zarówno od strony irackiej, jak i afgańskiej - zapowiedział szef sił lądowych Iranu gen. Ahmad Reza Purdastan. "Groźby ze strony Daesz (arabski akronim ISIS) nie są dla nas niczym nowym. W czerwcu określiliśmy już czerwoną linię na 40 km od naszych granic, gdy bojownicy ISIS przybyli do prowincji Dijala" w Iraku na granicy z Iranem - powiedział Purdastan.

18:31

Prezydent USA Barack Obama oświadczył na zakończenie szczytu G20 w Antalyi, że w walce z ISIS dokonywane są postępy. "Przerażające wydarzenia w Paryżu były straszliwym i obrzydliwym ciosem. Ale nawet, kiedy jesteśmy pogrążeni w żałobie wraz z naszymi francuskimi przyjaciółmi, nie możemy stracić z oczu tego, że dokonuje się postęp" - powiedział.

18:26

Co najmniej 6 sprawców masakry w Paryżu było szkolonych przez Państwo Islamskie w Syrii - donoszą francuskie media, powołując się na źródła w prokuraturze.

Według nich, ustalono już tożsamość właśnie 6 zamachowców - wszyscy byli w wieku od 20 do 31 lat. Jedyny z terrorystów, który przeżył zamachy, zdołał uciec i jest gorączkowo poszukiwany przez francuskie i belgijskie służby - Salah Abdeslam - był prawdopodobnie szefem bojówek i koordynował ataki.

Salah Abdeslam przez długi czas mieszkał w imigranckiej dzielnicy Brukseli Molenbeek i tam poznał człowieka, który uważany jest za mózg operacji terrorystów w Paryżu, a także od dwóch lat za jednego z liderów Państwa Islamskiego w Syrii - Abdelhamida Abaaouda. Według francuskich służb specjalnych, to właśnie Abaaoud chciał, by atakować w całej Europie sale, w których organizowane są koncerty rockowe.

O Abdelhamidzie Abaaoudzie przeczytacie więcej w artykule: "To on był mózgiem zamachów? 29-latek jest najbardziej poszukiwaną osobą w Belgii".

18:09

Dyrektor CIA John Brennan stwierdził, że zamachy w Paryżu - biorąc pod uwagę ich naturę i charakter - były najprawdopodobniej przygotowywane od kilku miesięcy. "Z pewnością nie traktowałbym więc tego jako pojedynczej operacji (...), jaką ISIS przygotowuje. Oni są zdeterminowani, by przeprowadzać tego typu ataki" - powiedział. "Nie zadowolą się przemocą w Iraku i Syrii i będą dalej patrzeć za granicę. Dlatego nie tylko Europa, ale i my w USA musimy być bardzo czujni" - dodał.

17:29

Zniszczenie ISIS jest zadaniem społeczności międzynarodowej - podkreślił prezydent Francji Francois Hollande na posiedzeniu obu izb parlamentu w Wersalu. Poinformował, że zwrócił się o spotkanie z prezydentami USA i Rosji - Barackiem Obamą i Władimirem Putinem - by przedyskutować z nimi połączenie wysiłków w celu zniszczenia Państwa Islamskiego. Wzywał do "unii wszystkich, którzy mogą walczyć z tą terrorystyczną armią w jednej koalicji".

Zapowiedział także, że w środę złożony zostanie projekt ustawy ws. przedłużenia o trzy miesiące stanu wyjątkowego, ogłoszonego po zamachach w Paryżu.

Przeczytajcie cały artykuł nt. wystąpienia francuskiego prezydenta.

17:21

Zamachy terrorystyczne w Paryżu potwierdziły zagrożenia dla bezpieczeństwa, jakie wiążą się z obecnym kryzysem migracyjnym w Unii Europejskiej - oświadczył premier Słowacji Robert Fico. "Co najmniej w dwóch przypadkach spośród ośmiu zamachowców chodzi o migrantów. Sprawdza się najgorszy scenariusz, a jest to scenariusz ogromnych ryzyk dotyczących bezpieczeństwa, jakie są związane z falą migracyjną" - powiedział Fico słowackiej komercyjnej telewizji Markiza.

Słowacja jest przeciwna uzgodnionemu w ramach UE obowiązkowemu podziałowi uchodźców i zamierza zaskarżyć to rozwiązanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

"Traktuję z respektem to, że mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym. Przed prawami migrantów, przed potrzebą zadbania o nich na pierwszym miejscu muszą być obywatel Republiki Słowackiej i bezpieczeństwo tego kraju" - podkreślił Fico.

17:18

W odpowiedzi na zamachy w Paryżu Komisja Europejska ma zaproponować, by w UE osoby prywatne nie mogły kupować broni półautomatycznej podobnej do tej używanej przez wojsko. Cel to ograniczenie ryzyka sprzedaży jej terrorystom. KE chce też ostrzejszych zasad kontroli broni.

16:58

Anonymous na Twitterze: "Nie miejcie wątpliwości: #Anonymous toczą wojnę z Państwem Islamskim. Nie przestaniemy mu się przeciwstawiać. I jesteśmy lepszymi hakerami".

Przeczytajcie artykuł: "Anonymous wypowiadają wojnę Państwu Islamskiemu. 'Nie przebaczamy i nie zapominamy'" i zobaczcie nagranie.

* Daesz to arabski akronim ISIS.

16:37

Dwie osoby, które zatrzymano w sobotę w dzielnicy Molenbeek w Brukseli, zostały oskarżone o przynależność do grupy terrorystycznej i powiązania z zamachami terrorystycznymi - poinformowała prokuratura.

Pięć innych zatrzymanych w sobotę osób zostało zwolnionych. Jest wśród nich Mohamed Abdeslam, brat poszukiwanego domniemanego zamachowca z Paryża, Salaha Abdeslama.

16:28

Po zamachach w Paryżu selekcjoner reprezentacji Francji Didier Deschamps dał swoim piłkarzom możliwość opuszczenia zgrupowania kadry, w tym odmowy udziału we wtorkowym spotkaniu z Anglią na Wembley. Żaden zawodnik nie skorzystał.

W zamachu w sali koncertowej Bataclan zginęła kuzynka pomocnika francuskiej kadry. Lassana Diarra grał w tym czasie w towarzyskim meczu z Niemcami na stadionie Stade de France. Z Bataclan zdołała natomiast uciec siostra napastnika Antoine'a Griezmanna, który również wystąpił we wspomnianym meczu.

16:04

Anonymous wypowiadają wojnę Państwu Islamskiemu. "Te ataki nie mogą pozostać bezkarne" - mówi na opbulikowanym w sieci nagraniu mężczyzna w masce Guya Fawkesa. "Nie przebaczamy i nie zapominamy" - podkreśla.

Przeczytajcie pełny artykuł o przesłaniu Anonymous i zobaczcie nagranie!

15:31

Koło Turynu na północy Włoch poszukiwany jest uciekający samochodem terrorysta, który według francuskich władz brał udział w zamachach w Paryżu - podała agencja prasowa Ansa.

W stan gotowości postawione zostały wszystkie patrole policji drogowej w całym Piemoncie. Jak wyjaśniono, ścigany to 32-letni obywatel Francji Baptiste Burgy. Ustalono, że wjechał on z Francji do Włoch w niedzielę przez przejście graniczne w mieście Ventimiglia.

15:23

Wstępna analiza akcji, przeprowadzonej przez zamachowców w Paryżu, może wskazywać na zastosowanie rzadko spotykanej, wymagającej szczególnej dyscypliny i bezwzględności taktyki. Ten sposób działania pozbawia ofiary i władze jakiejkolwiek szansy na przeciwdziałanie zamachom. Ta taktyka to improwizacja.

Przeczytajcie analizę "Mordercza improwizacja. Jak działali zamachowcy z Paryża" autorstwa Tomasza Skorego.

15:19

Celem zakończonej fiaskiem wielkiej policyjnej operacji w brukselskiej dzielnicy Molenbeek było zatrzymanie Salaha Abdeslama. Urodzony w Brukseli Francuz wynajął volkswagena, którym przemieszczali się terroryści odpowiedzialni za śmierć 89 osób w sali koncertowej Bataclan w Paryżu. Jego brat 31-letni Brahim Abdeslam wywołał natomiast eksplozję przy Boulevard Voltaire w okolicach Place de la Nation.

Przeczytajcie cały artykuł.

14:41

Policjanci różnych formacji, w tym prewencji i drogówki, będą czuwać nad bezpieczeństwem kibiców podczas meczu Polska - Czechy, który odbędzie się we wtorek we Wrocławiu. W zabezpieczanie imprezy będą również zaangażowane m.in. Straż Graniczna i Straż Miejska.

Rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski podał m.in., że do zabezpieczenia meczu zaangażowany zostanie policyjny śmigłowiec, a stadion zostanie dokładnie sprawdzony przez policyjnych pirotechników. Podkreślił, że kibice wchodzący na stadion będą poddawani dokładniejszej kontroli.

14:38

Po atakach w Paryżu polska Straż Graniczna i policja są w stałym kontakcie z ABW, Centrum Antyterrorystycznym i swoimi zagranicznymi odpowiednikami. SG zwiększyła nadzór nad kontrolą bezpieczeństwa na lotniskach, monitorowane są przyloty i odloty samolotów m.in. z Francji.

"Polska na dzisiaj - podkreślam na dzisiaj - jeszcze nie jest i nie była celem terrorystów. Ale należy być cały czas czujnym, nie można spać spokojnie" - stwierdził dotychczasowy koordynator służb specjalnych Marek Biernacki po spotkaniu z szefami służb specjalnych. "Spokój w Europie się skończył już kilka lat temu. Zagrożenia terrorystyczne zamiast obniżać się, narastają" - podkreślił.

14:19

Belgia: Po południu zakończyła się operacja policji w imigranckiej dzielnicy Molenbeek, gdzie mieszkało kilku sprawców piątkowych zamachów w Paryżu. Według prokuratury, podczas akcji nikogo nie zatrzymano.

14:13

W upublicznionym dzisiaj nagraniu wideo Państwo Islamskie ostrzegło, że wszystkie kraje uczestniczące w nalotach na jego pozycje w Syrii spotka taki sam los jak Francję. Zagroziło wprost atakiem na Waszyngton.

Mówimy państwom biorącym udział w kampanii krzyżowców, że z woli Boga będziecie mieć taki dzień jak Francja, gdyż skoro uderzyliśmy we Francję w centrum jej matecznika - w Paryżu, to przysięgamy, że uderzymy w Amerykę w jej centrum w Waszyngtonie - mówi występujący w nagraniu mężczyzna.

Autentyczność nagrania nie została dotąd potwierdzona.

13:49

Były szef brytyjskich służb wywiadowczych MI6 John Sawers pisze na łamach dziennika "Financial Times", że w obliczu zamachów w Paryżu Europa musi się zjednoczyć, a kolejny atak terrorystyczny może nastąpić w Wielkiej Brytanii lub Niemczech.

Państwo Islamskie chce prowokować podziały w Europie, a szczególnie wrogie nastawienie do napływających uchodźców. Chce, by w siłę rosła skrajna prawica, pogłębiając wyobcowanie europejskich muzułmanów. Narażone na atak mogą być Niemcy, gdzie taki akt terroru osłabiłby kanclerz Angelę Merkel i podzielił opinię publiczną. Równie dobrze do zamachu może dojść w Londynie, gdzie według szefa MI5 (kontrwywiad) Andrew Parkera tylko w tym roku udaremniono już sześć ataków terrorystycznych (...) - podkreśla Sawers, który do 2014 roku stał na czele brytyjskiego MI6, a obecnie kieruje ośrodkiem analitycznym Macro Advisory Partners.

13:31

Francuska policja zatrzymała 23 osoby i zarekwirowała 31 sztuk broni podczas operacji przeprowadzonych w nocy z niedzieli na poniedziałek w ramach stanu wyjątkowego, ogłoszonego po piątkowych zamachach w Paryżu - poinformował szef MSW Bernard Cazeneuve. Według niego, policja przeszukała w nocy 168 mieszkań w całej Francji.

Z kolei w ciągu ostatnich 48 godzin - jak podał Cazeneuve - "aresztem domowym objęto 104 osoby", które "są szczególnym przedmiotem zainteresowania naszych służb".

To dopiero początek, te operacje będą kontynuowane - oświadczył minister. Zapowiedział też "ogromną i totalną odpowiedź" Francji na zamachy. Ten, kto atakuje Republikę, zostanie schwytany - zapewnił.

Wcześniej premier Manuel Valls mówił, że władze wykorzystują "możliwości prawne wynikające ze stanu wyjątkowego, by przesłuchać ludzi, którzy są częścią radykalnego ruchu dżihadystycznego (...), i wszystkich, którzy są orędownikami nienawiści do republiki".


(edbie)