Premier Beata Szydło poinformuje o zmianach personalnych i systemowych w rządzie dziś podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jutro szefowa rządu spotka się w Warszawie z wojewodami.

Premier Beata Szydło poinformuje o zmianach personalnych i systemowych w rządzie dziś podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jutro szefowa rządu spotka się w Warszawie z wojewodami.
Premier Beata Szydło /Radek Pietruszka /PAP

Konferencja zaplanowana jest na godzinę 15.00.

Dziś na posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy budżetowej na przyszły rok.

Po posiedzeniu rządu, na którym będzie rozpatrywany budżet, na konferencji prasowej, pani premier poinformuje o zmianach w rządzie, zarówno personalnych, jak i systemowych - mówił Bochenek przed rozpoczęciem obrad Rady Ministrów.

Kto zostaje, a kto pożegna się ze stanowiskiem?

Jeszcze rano ludzie z Ministerstwa Finansów oraz z partyjnej centrali na Nowogrodzkiej przekonywali, że Paweł Szałamacha zostanie w rządzie. Będzie jednak musiał złożyć hołd lenny wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który teraz sam ma zarządzać całą gospodarką i finansami w rządzie.

Panowie Szałamacha i Mateusz Morawiecki najwyraźniej jednak się nie dogadali, bo od 2-3 godzin słychać, że gdy tylko na dzisiejszym posiedzeniu Minister Finansów złoży projekt przyszłorocznego budżetu to zostanie zdymisjonowany. Ofertę zastąpienia go - o tym mówił mi godzinę temu jeden z ministrów - miał dostać szef komitetu stałego rady ministrów Henryk Kowalczyk.

Według informacji dziennikarzy RMF FM, szykuje się podział ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. To ciąg dalszy budowania superresortu wicepremiera Morawieckiego. Według tego planu wszystko co wiąże się z transportem - a więc głównie plan budowy dróg i inwestycje kolejowe - to trafi do ministerstwa Rozwoju. Morawiecki od miesięcy narzeka na poziom wydatkowania unijnych środków. 

Na czele okrojonego ministerstwa budownictwa pozostanie Andrzej Adamczyk, ale ma sie skupić wyłącznie na programie Mieszkanie plus. Według wielu polityków PiS to salomonowe rozwiązanie, by nie dymisjonować krytykowanego ministra, które cały czas osobiście broniła premier Szydło. 

Z naszych informacji wynika też, że premier dokona też kilku zmian wewnątrz resortów. 

W czwartek spotkanie z wojewodami

W czwartek w KPRM - jak poinformował PAP rzecznik rządu - premier ma się spotkać z wojewodami. Cykliczne spotkania z wojewodami odbywają się na zaproszenie szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka w ministerstwie, tym razem będą miały miejsce w siedzibie rządu.

Premier Szydło podczas posiedzenia klubu PiS przekazała, że praca nie wszystkich wojewodów jest dobrze oceniana, dlatego też przynajmniej dwóch wojewodów może stracić w najbliższym czasie swoje stanowiska. Według rozmówców PAP, premier mówiła, że dwóch wojewodów jest „pewnych do wymiany”, ale jednocześnie zastrzegła, że inni wojewodowie też nie mogą spać spokojnie; nie podała jednak żadnych szczegółów.

(mpw)