Biografia Oscara Schindlera pióra amerykańskiego profesora Davida Crowe’a w zupełnie nowym świetle stawia niemieckiego przemysłowca. To już nie ten sam Oscar znany ze słynnego filmu Stevena Spielberga.

Wg prof. Davida Crowe’a, związanego z waszyngtońskim muzeum Holocaustu, Oscar Schindler nie miał nic wspólnego ze słynną listą. Co więcej, nie było jednego spisu żydowskich pracowników, którzy zostali ocaleni. W sumie powstało 9 list w czasie, gdy był Schindler więziony był za przekupstwo.

Legenda o niemieckim przemysłowcu to efekt jego późniejszych starań potwierdzonych zresztą przez pracowników, którzy go szanowali.

Ponadto – jak przekonuje Crowe - są dowody na to, że Schindler przed wojną, jako szpieg niemieckiego kontrwywiadu, działał na szkodę Czechosłowacji, a nawet był szefem jednostki przygotowującej plany ataku na Polskę.

Zdaniem Crowe’a Instytut Yad Vashem w Jerozolimie w związku z tymi wątpliwościami o wiele lat opóźnił przyznanie Schindlerowi tytułu „Sprawiedliwy wśród narodów świata.”