Papież Benedykt XVI po raz pierwszy pokazał się w oknie na trzecim piętrze Pałacu Apostolskiego, by wraz z wiernymi odmówić modlitwę Regina Coeli. Na pl. św. Piotra zabrało się 50 tys. wiernych.

Papież, nawiązując do święta 1 Maja, zwrócił się do wszystkich ludzi pracy, życząc im godnych warunków pracy i poszanowania godności ludzkiej. Dodał także, iż chce, aby każdy młody człowiek mógł znaleźć zatrudnienie. Specjalne pozdrowienie skierował do obchodzących Wielkanoc wyznawców prawosławia.

Wszyscy podkreślają, że pojawienie się w oknie było wielkim przeżyciem dla Benedykta XVI; po raz kolejny zmierzył się z legendą swego wielkiego poprzednika. Swoje przemówienie Benedykt XVI rozpoczął właśnie od wspomnienia Jana Pawła II i jego niedzielnych spotkań z wiernymi. Z niedzieli na niedzielę Jan Paweł II, przestrzegając tego terminu, który stał się cudownym zwyczajem, towarzyszył przez ponad ćwierć wieku historii Kościoła i świata, a my wciąż czujemy, że jest nam tak bliski, jak nigdy.

Podziękował wszystkim za wsparcie okazane mu w pierwszych dniach jego pontyfikatu oraz za nadesłane z całego świata życzenia. Posłuchaj relacji korespondentki RMF Agnieszki Milcarz:

Przypomnijmy, po raz ostatni okno w papieskiej bibliotece otwarto w środę 30 marca. Bardzo już wtedy chory i słaby Jan Paweł II w milczeniu pobłogosławił wiernych, którzy w porze audiencji generalnej zgromadzili się na pl. św. Piotra.

Znane są plany papieża na najbliższe dni. Jutro wraz z abp. Stanisławem Dziwiszem w swej prywatnej kaplicy odprawi mszę za duszę Jana Pawła II (w trzydzieści dni po jego śmierci). Po południu Benedykt XVI będzie się modlić przed grobem swego poprzednika.

Na 5 maja zapowiedziano, choć na razie jeszcze nieoficjalnie, krótką podróż papieża do podrzymskiej letniej rezydencji w Castel Gandolfo. 7 maja Benedykt XVI uda się do bazyliki św. Jana na Lateranie, która jest katedrą biskupa Rzymu.