Już niedługo sądy zapełnią się pozwami przeciwko państwu polskiemu. Chodzi o własność zagrabioną przez nasze władze tuż po II Wojnie Światowej. Amerykański adwokat Edward Fagan zajmujący się wcześniej walką o odszkodowania dla ofiar III Rzeszy, zapowiada złożenie takich pozwów w amerykańskich sądach.

Pozwy będą wymierzone nie tylko w rząd Polski, ale i Stanów Zjednoczonych. W tym ostatnim przypadku chodzi o jednostkową sprawę, która – jak wyraził się Fagan - rozpocznie krucjatę na złodzieji polskiej własności, a mianowicie sprawa majątku rodziny Czetwertyńskich. Czetwertyńskim zabrano po wojnie majątek, który został znacjonalizowany i w latach 50. kupiony przez amerykańskie władze. Amerykanie zbudowali na tym terenie ambasadę, która stoi tam do dziś. Zdaniem adwokata, rząd USA jest w ten sposób współwinny kradzieży. To jednak dopiero początek. Podobne pozwy zostaną złożone przeciwko firmom, które własność kupiły, czerpią z niej zyski nie dając nic prawowitym właścicielom. W sumie na rozwiązanie czeka 10 tysięcy podobnych spraw. Czy są szanse na wygraną w takich sprawach, o tym w relacji naszego reportera Romana Osicy:

Mecenas Edward Fagan zapewnił, że pierwszy pozew wpłynie do sądu 5 lipca, czyli dzień po amerykańskim święcie niepodległości.

foto RMF FM

10:40