Jak się nie dać zwolnić z pracy bez powodu, jak odejść na korzystnych warunkach, jak załoga może walczyć o swoje, nie narażając się na zwolnienia? O tym dziś usłyszycie w Faktach RMF i przeczytacie w dzienniku „Fakt”.

Reporterzy RMF oraz eksperci z Państwowej Inspekcji Pracy odwiedzają zakłady, w których łamane są przepisy. Dziś można ich spotkać w Poznańskich Zakładach Naprawy Taboru Kolejowego.

Od kilku miesięcy firma jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Pracownicy nie dostają na czas pensji, a produkcja stoi, bo nie ma pieniędzy na zakup materiałów. Pomysł na ratowanie zakładu brzmi dla pracowników bardzo niepokojąco: „restrukturyzacja”. Wielu pracowników to ludzie pracujący w tym zakładzie kilkadziesiąt lat.

Obawiamy się, że część pracowników zostanie zwolniona, Boję się. Pracuje już 37 lat, Trzeba mieć świadomość, że nigdzie pracy się nie dostanie. A bezrobocie tylko pół roku i co dalej?, To powraca jak bumerang, już były zakusy zwolnień grupowych - mówią pracownicy PZNTK.

O swoje prawa trzeba walczyć. Przepisy gwarantują pracownikowi dość daleko idącą ochronę przed bezzasadnym lub niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy przez pracodawcę. Obowiązkiem pracodawcy, który rozwiązuje umowę o pracę bez wypowiedzenia jest obowiązek wskazania przyczyny. Musi być ona konkretna, nie może to być jakiś pretekst wymyślony przez pracodawcę - mówi Jacek Strzyżewski z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu.

Kogo nie można zwolnić? Jakie prawa przysługują nam w przypadku odejścia z firmy? Odpowiedzi na te pytania, i wiele innych, usłyszycie na antenie RMF, znajdziecie je także w dzisiejszym wydaniu dziennika „Fakt”.