Napięcie między Zachodem i Rosją winduje ceny złota. Obecna cena przeliczona na złote jest najwyższa w historii.

Ostatnio cena uncji złota w kontraktach terminowych coraz śmielej przekracza poziom 1900 dolarów. Przy słabnącym złotym, wzrost ceny szlachetnego metalu sprawił, że przed północą padł rekord i uncja kosztuje już ponad 7750 złotych.

Dolarowej cenie brakuje jeszcze 170 dolarów do rekordu z lata 2020 roku. Wtedy kurs naszej waluty był mocniejszy, więc cena przeliczona na złote była niższa niż teraz.

Rosnąca niepewność związana z - jak się wydaje - nieuchronnym konfliktem zbrojnym na wschodzie Europy, podnosi atrakcyjność inwestycji uznawanych za bezpieczne, w tym złota.

W nadchodzących dniach można się zatem spodziewać dalszego wzrostu. Prawdopodobne jest również dalsze osłabienie złotego. Cena uncji złota może zatem sięgnąć wkrótce poziomu 8000 złotych za uncję.

Notowania kontraktów na złoto przekładają się na ceny fizycznego złota. W Polsce w czasie pandemii znacząco zwiększyły się obroty na rynku złotych monet, sztabek oraz biżuterii.

Rezerwę złota zwiększył również NBP. Adam Glapiński, który jeszcze dziś może być zatwierdzony na drugą kadencję w roli prezesa NBP zapowiadał, że jeśli pozostanie na stanowisku postara się, by polskie zapasy kruszcu nadal się zwiększały.

Opracowanie: