Światowa Organizacja Handlu upoważniła Unię Europejską do podjęcia rekordowych sankcji handlowych przeciw Stanom Zjednoczonym. Miałby one wynosić 4 mld dol. W ten sposób WTO chce ukarać USA za utrzymanie przez nie ustawy FSC, która daje wysokie ulgi celne eksporterom amerykańskim.

Komisja Europejska dała USA czas do jesieni na zmodyfikowanie ustawy, korzystnej dla amerykańskich eksporterów. W przeciwnym razie od 2004 roku wprowadzi sankcje wymierzone przeciw Waszyngtonowi. Dzisiaj WTO ogłosiła swoją oficjalną zgodę w tej sprawie.

Jeszcze latem 2002 roku WTO ustaliła, że sankcje wobec USA wynosiłyby 4 mld dol. Jest to najwyższa kara, jaką kiedykolwiek nałożono na kraj w ramach procedury Światowej Organizacji Handlu.

Przed kilkoma dniami UE dała do zrozumienia, że na razie nie chce wprowadzać sankcji i liczy, że - stosując presję - skłoni USA do uchylenia ustawy sprzecznej z zasadami WTO.

Ustawa FSC umożliwia wielu dużym przedsiębiorstwom amerykańskim, które mają filie w tzw. rajach podatkowych, na korzystanie z obniżonych ceł eksportowych.

FOTO: Archiwum RMF

20:40