Część krajów Unii Europejskiej w sprawie zagrożenia afrykańskim pomorem świń za plecami Polski doszła do porozumienia z Rosją - ustaliła korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginion. Chodzi o unijną reakcję na rosyjskie embargo na wieprzowinę.

Z jednej strony Bruksela zapewnia, że nie poświęci Polski i nie zgodzi się na zakaz eksportu wieprzowiny. Grozi nawet pozwem w tej sprawie. Po cichu jednak Unia Europejska pozwala na dwustronne porozumienia zachodnich krajów z Rosją.

Jak ustaliła dziennikarka RMF FM ubiegłej nocy transport żywych świń z Austrii został wpuszczony do Rosji z unijnym świadectwem. Na dokumencie odręcznie było dopisane "z wyjątkiem Polski i Litwy". Oznacza to, że całą Polskę i Litwę uznano za strefę zakażoną afrykańskim pomorem świń. Świadectwa unijne są drukowane z hologramami i żadne odręczne dopiski nie powinny się na nich znajdować.

Informację potwierdza Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek. Wystąpiłem już do Komisji Europejskiej o opinie w tej sprawie. Transport przejechał przez nasz obszar uznany za strefę zapowietrzoną. Dojechał do przejścia granicznego w Koroszczynie. Na tym obszarze przemieszczenia tego typu nie powinny mieć miejsca - tłumaczy. Po tym transporcie stało się jasne, że Rosji udało się podzielić kraje Unii. Do tej pory informowano nas, że w sprawie embarga występujemy jako jeden blok, teraz pojawiły się na tym bloku rysy - podkreśla  Janusz Związek.

Jeszcze wczoraj rzecznik Komisji Europejskiej Frederic Vincet zapewniał, że Bruksela nie poświeci Polski ws. wieprzowiny. Groził nawet pozwem do Światowej Organizacji Handlu. Jednak wysoki przedstawiciel Komisji Europejskiej powiedział korespondentce RMF FM w Brukseli, że Polska musi się pogodzić z tym, że Rosja zniesie embargo tylko dla krajów zachodniej Europy a utrzyma je dla nas i dla Litwy. Komisja Europejska w tej sprawie niewiele będzie mogła zrobić.

Już 23 lutego dziennikarka RMF FM alarmowała, że Rosja dogaduje się z Francją, Danią i Holandią w sprawie wieprzowiny. Moskwa zamieściła wtedy w internecie film ze spotkania z przedstawicielami tych krajów. Zobacz wpis Katarzyny Szymańskiej-Borginion. 

(ug)