Ustawa o pakiecie finansowym prezydenta Baracka Obamy, mającym ustabilizować amerykańską gospodarkę, przeszła w poniedziałek kluczowy test w Senacie USA - podał Reuters. Mimo opozycji licznych republikańskich senatorów, wyższa izba Kongresu zdecydowała, że zakończy debatę nad pakietem stabilizacyjnym o wartości 827 mld dolarów i podda ustawę głosowaniu.

Według agencji AFP, oznacza to, że projekt właściwie przeszedł przez proces decyzyjny Senatu. Wcześniej został zaakceptowany przez Izbę Reprezentantów. We wtorek odbędzie się ostateczne głosowanie nad ustawą. Republikanie sprzeciwiali się dotąd przeznaczeniu przez administrację ponad 820 mld dolarów na pakiet stabilizacyjny, argumentując, że projekt ten przewiduje zbyt wiele takich wydatków, które nie wpłyną na ożywienie gospodarki.

Przygotowywany przez administrację program stabilizacyjny przeznaczony jest głównie dla sektora bankowego; ma też ograniczyć wzrost bezrobocia poprzez publiczne inwestycje i pomóc Amerykanom zagrożonym utratą domów, których hipotek nie są w stanie spłacić. Jest to główny element strategii ekonomicznej gabinetu Baracka Obamy mającej podnieść amerykańską gospodarkę z najgłębszej zapaści finansowej od czasów wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku.