Santander zapowiada spore oszczędności w przejętym właśnie banku BZ WBK - pisze "Puls Biznesu". Jak podał w piątek hiszpański bank, za 70,5 proc. akcji BZ WBK zapłaci ok. 3 mld euro. O przejęcie polskiego banku starało się także PKO BP i francuski BNP Paribas.

Zobacz również:

Gazeta zapytała kilku specjalistów, co sądzą o zapowiadanych przez Hiszpanów zmianach w kupionym obecnie od Irlandczyków banku. Santander jest już obecny od jakiegoś czasu na naszym rynku, dlatego szybko zacznie działać. Jedną z jego mocnych stron są kredyty konsumenckie i samochodowe.

To, co cechuje hiszpański bank, to wprowadzanie drastycznych oszczędności a także ograniczenia roli lokalnego zarządu. Wszystkie kluczowe decyzje zapadają w centrali. Stamtąd też zarządza się systemami komputerowymi i tam podejmuje się decyzje o nowych zakupach.

Ponieważ Santander działał już w Polsce pod własnym szyldem i ma także, kupiony rok temu AIG Bank Polska, może dojść do integracji tych instytucji w naszym kraju. W połączeniu z zapowiadanymi cięciami kosztów, może to skutkować zwolnieniami - czytamy w "Pulsie Biznesu".