Lista wolnych miejsc, gdzie będą mogli zatrudnić się lekarze rezydenci, zostanie ogłoszona przez resort zdrowia w ciągu dwóch dni - dowiedziała się we wtorek reporterka RMF FM Kamila Biedrzycka. W tym roku na nowe etaty dla nich zostanie przeznaczonych dodatkowych 150 milionów złotych. W sumie jednak wydatki na ten cel przekroczą 700 milionów.

Młodzi lekarze mogą liczyć w tym roku w sumie na 10 tysięcy etatów, z czego 2,5 tysiąca - zupełnie nowych. To jest nasza obietnica, stawiamy na młodych. Możemy powiedzieć, że te miejsca rezydenckie będą w pełni finansowane przez budżet - powiedziała naszej reporterce minister zdrowia Ewa Kopacz:

To bardzo dobra informacja - tym bardziej, że chodzi o kształcenie nowych specjalistów, na brak których tak bardzo narzekamy. Jak to jednak zwykle bywa, nie ma róży bez kolców. Rezydenci na wybór specjalizacji mają jeszcze tylko kilka dni, więc na informacje z resortu musieli czekać do ostatniej chwili. Minister Kopacz do sprawy podchodzi jednak dość niefrasobliwie. I tak mamy w zapasie jeszcze osiem dni - mówiła we wtorek:

Łatwo to mówić, będąc lekarzem z długim stażem pracy i w dodatku ministrem zdrowia. Czy równie łatwo w kilka dni podjąć decyzję, która zaważy na dalszym życiu?