Aż 90 proc. Polaków twierdzi, że jeśli nie dostanie w ciągu najbliższego roku podwyżki, poszuka innego, lepiej płatnego zajęcia - pisze "Rzeczpospolita", powołując się na wyniki ankiety przeprowadzonej przez portal InfoPraca.pl. W tym roku podwyżki dostało ponad 22 proc. Polaków - to co druga osoba, która poprosiła o wyższą pensję.

Ale dla pracowników to wciąż za mało. Niemal 90 proc. ankietowanych twierdzi, że jeśli w ciągu najbliższego roku ich płaca nie pójdzie w górę, poszuka innej pracy - czytamy w artykule.

Jak wynika z badania, aż 43 proc. ankietowanych oczekuje 10-procentowej podwyżki, a blisko 28 proc. marzy o wzroście swojego wynagrodzenia aż o jedną piątą. O 15 proc. wyższych zarobków oczekiwałoby 23,2 proc. respondentów.

W ocenie ekspertów silniejsza pozycja pracownika na rynku to nie tylko skutek spadającego bezrobocia i coraz większych kłopotów firm ze znalezieniem kadry, ale także efekt programu 500+. Dzięki zastrzykowi gotówki sytuacja finansowa rodzin polepszyła się i pracownicy przestali się bać, że zostaną bez środków do życia - pisze dziennik.

W piątek GUS podał, że w październiku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4259,15 zł. To o 6,8 proc. więcej niż we wrześniu - podsumowuje "Rzeczpospolita".


(e)