Trzeci miesiąc z rzędu notujemy wzrosty średnich cen polis OC, ale wciąż są to niewielkie podwyżki. Poważniejszych wzrostów spodziewamy się w drugiej połowie roku - mówią eksperci Rankomat, z którym RMF FM wspólnie przygotowało kolejny comiesięczny raport o obowiązkowych ubezpieczeniach pojazdów.

Odbicie jest już widoczne. Po kilkudziesięciu miesiącach spadków średnich cen polis OC, tendencja ta, w zeszłym roku, wyhamowała, a w ostatnich miesiącach składki drożeją, co wielokrotnie zapowiadaliśmy. Ubezpieczycieli zmusza do podwyżek sytuacja rynkowa.

Maj jest pierwszym miesiącem, w którym rok do roku mamy wzrost średnich cen - o niespełna 2 proc., ale jeszcze kilka miesięcy temu ta roczna dynamika była na minusie i to kilkunastoprocentowym. Jednym słowem tanio już było. 

Na razie wzrosty w polisach OC dotyczą przede wszystkim wybranych grup klientów, czyli młodych kierowców oraz sprawców szkód komunikacyjnych. Ubezpieczyciele najprawdopodobniej woleli jeszcze przez pewien czas powalczyć o klienta i udziały rynkowe, jednak coraz wyższe ceny towarów i usług zmusiły ich w końcu do pierwszych podwyżek. Z obliczeń PIU i KNF wynika, ze średni koszt jednej szkody w 2022 roku wyniósł 9 199 zł i był o ponad 8 proc. wyższy niż rok wcześniej - mówi Grzegorz Demczyszak ekspert Rankomatu.

A inflacja się nie zatrzymuje, choć delikatnie spowolniła. To jednak będzie oznaczało dalsze wzrosty kosztów likwidacji szkód. Poważniejszych wzrostów spodziewamy się w drugiej połowie roku, gdy najwięksi ubezpieczyciele zdecydują się na podwyżki dla ogółu właścicieli pojazdów ­- przewiduje Demczyszak . Eksperci branży ubezpieczeniowej zakładają, że w dłuższej perspektywie ceny OC mogą wzrosnąć nawet o 60 proc. Przypominałoby to scenariusz z pierwszego kwartału 2017 roku, kiedy średnie ceny obowiązkowych składek wzrosły w porównaniu z poprzednim rokiem aż o 57,5 proc - dodaje.

Podkarpacie najtańsze, Pomorze najdroższe

W regionach nie doszło do dużych zmian. Podkarpacie nadal jest najtańszym województwem w naszym zestawieniu, tam cena w ostatnim miesiącu wzrosła o 11 złotych. Podobnie po drugiej stronie zestawienia - w najdroższym województwie pomorskim polisy średnio podrożały o 10 złotych.

Największe wzrosty odnotowaliśmy w województwie lubelskim - o 13 zł, dolnośląskim - o 16 zł, warmińsko-mazurskim - o 17 zł oraz w łódzkim - 20 zł.

Z tendencji wzrostowej wyłamały się dwa regiony, ale spadek jest w granicach błędu statystycznego. W Opolskiem średnia cena polisy OC spadła o 3 złote, na Podlasiu o złotówkę.

Opracowanie: