W 2016 roku po raz pierwszy liczba bogatych i zamożnych Polaków przekroczy milion - wynika z raportu KPMG "Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2014", na który powołuje się "Puls Biznesu". Kryterium był dochód roczny przekraczający 85 tysięcy złotych, czyli nieco ponad 7 tysięcy złotych miesięcznie.

Jak pisze "Puls Biznesu", w tym roku bogaci i zamożni Polacy - a jest ich teraz 878 tysięcy - będą mogli łącznie pochwalić się rocznym dochodem netto na poziomie 141 miliardów złotych. W 2017 roku będzie to już - według szacunków autorów raportu - 200 miliardów złotych.

Na grubiejących portfelach rodaków skorzystają nie tylko urzędy skarbowe, ale też przedsiębiorcy działający w branży dóbr luksusowych. Z raportu KPMG wynika, że tylko w tym roku na produkty i usługi z segmentu premium Polacy wydadzą 12,6 miliarda złotych. Do 2017 roku rynek ten urośnie zaś o 11 procent - do 14 miliardów.

Przedsiębiorcy apelują do rządzących, by ułatwili tworzenie w miastach tzw. centrów luksusu, jakie można spotkać w europejskich metropoliach.

(edbie)