Program Rodzina 500 plus będzie w kolejnych latach stałą, kluczową częścią naszego programu społecznego - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami gminy Radymno. Moją podstawową ambicją jest zapewnienie ludziom spokojnego życia dla całych rodzin, program "500 plus" odbudowuje godność polskich rodzin – dodał.

Rodzina 500 plus stałym elementem programu społecznego /Darek Delmanowicz /PAP

Mogę obiecać, że w kolejnych latach, na kolejnych wiele lat, będzie to kluczowa, stała część naszego programu, naszego programu społecznego - powiedział szef rządu w drugą rocznicę wprowadzenie programu Rodzina 500 plus. Jak ocenił, odbudowuje on godność polskich rodzin.

Moją podstawową ambicją jest zapewnienie ludziom spokojnego życia dla całych rodzin. Dzięki programowi 500 plus, rodzice mogą wysłać dzieci na różne zajęcia pozalekcyjne, co jest dla mnie największą wartością. Ten program odbudowuje godność polskich rodzin - podkreślił premier.

Wygrywamy wojnę z mafiami VAT-owskimi, z przestępcami podatkowymi, i tych kilkadziesiąt miliardów złotych odzyskanych przekazaliśmy na program 500 plus i inne programy społeczne. Czyli dzisiaj mogę powiedzieć, że to, co rząd PiS zrobił, to przede wszystkim zapewnienie spokojnego, bezpiecznego finansowania programu 500 plus - tak żeby ten program był stałym elementem na najbliższe wiele lat - dodał.

Minister Rafalska: "500 plus" zmniejsza ubóstwo rodzin z dziećmi

Wiemy, że program "500 plus" likwiduje, zmniejsza ubóstwo wśród rodzin z dziećmi, szczególnie rodzin wielodzietnych - mówiła z kolei minister rodzin, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Poziom finansowania tego programu usytuował Polskę w czubie najlepszych krajów, które prowadzą dobrą politykę rodzinną - powiedziała.

Dodała, pod dwóch latach funkcjonowania programu realizuje on trzy podstawowe cele.

Cel pronatalistyczny - rodzi się nas znacznie więcej. Polskich dzieci urodziło się ponad 403 tys. Dziękuję rodzicom, którzy podejmują ten trud - zaznaczyła.

Drugi cel to inwestycji w kapitał ludzki. Bo chcemy, żeby ten dobrostan polskich dzieci był coraz lepszy - podkreśliła.

Wiemy już, że program likwiduje, zmniejsza ubóstwo wśród rodzin z dziećmi, szczególnie rodzin wielodzietnych - powiedziała. Dodała, że ponad 3 mln 600 tys. dzieci korzysta z tego programu. Rafalska zaznaczyła, że rządowym program "500 plus" to program "istotny, przełomowy, wyjątkowy".

„Widzimy negatywny wpływ świadczenia 500+ na rynek pracy”. 103 tys. kobiet zrezygnowało z pracy przez program Rodzina 500+

Widzimy negatywny wpływ świadczenia 500 plus na rynek pracy - informuje Magda Ida z Instytutu Badań Strukturalnych, który zbadał wpływ rządowego programu na liczbę osób aktywnych zawodowo. 
Aktywność zawodowa kobiet jest średnio o ok. 2,3 punktu procentowego niższa, niż gdyby tego programu nie było. W pierwszej połowie 2017 r. przekłada się to ok. 103 tys. kobiet, które byłyby na rynku pracy, gdyby nie program 500 plus - informuje Magda Ida z Instytutu.

Program Rodzina 500 plus to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko.


(j.)