Polska była i jest zieloną wyspą; pokazywana jest jako przykład, jak sobie radzić z kryzysem - powiedział w piątek premier Donald Tusk. W Europie wszyscy wiedzą, że Polska przez ten kryzys przechodzi naprawdę suchą nogą, wszyscy poza PiS-em - zaznaczył. W ten spsoób szef rządu odniósł się do zarzutów Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz również:

Przed konferencją prasową Donalda Tuska wiceszefowa sejmowej komisji finansów publicznych Beata Szydło - odnosząc się do planowanej podwyżki podatku VAT - powiedziała m.in., że premier powinien uzasadnić, dlaczego Polacy mają ponosić ciężar zaniechań rządu.

Nie wiemy, jaki jest stan finansów naszego kraju. Czy jesteśmy "zieloną wyspą", czy sytuacja jest na tyle zła, że trzeba podnosić podatki"- mówił z kolei w piątek rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Byliśmy i jesteśmy zieloną wyspą - odpowiedział na zarzuty PiS premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Polska jest bezwzględnie, w każdym miejscu na świecie wskazywana jako jedyny dzisiaj optymistyczny w Europie przykład, jak sobie radzić z kryzysem - podkreślił premier.

Po posiedzeniu rządu, który zajmował się w piątek planem finansów publicznych na lata 2010-2013 premier powiedział także, że "każdą" informację na temat planu finansów publicznych chętnie wygłosi przed "dowolnym gremium w parlamencie". Ale myślę że dobrym początkiem będzie spotkanie marszałka Sejmu z szefami klubów - zaznaczył.

Tusk poinformował, że w czwartek zwrócił się do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny z prośbą o zorganizowanie spotkania, w którym obok szefa rządu uczestniczyć mają również wicepremier Waldemar Pawlak, minister finansów Jacek Rostowski i liderzy wszystkich klubów parlamentarnych.