Prawie połowa polskich firm, które nie zatrudniają cudzoziemców, rozważa taką możliwość w najbliższych miesiącach. Większość nich myśli o zatrudnieniu Ukraińców. To wniosek z badania "Plany pracodawców" Instytutu Badaczego Randstad. Przebadano w nim tysiąc pracodawców.

Obcokrajowcy najłatwiej mogą znaleźć pracę jako robotnicy wykwalifikowani w branży budowlanej. Rzadziej jako robotnicy wykonujący proste prace, a jeszcze rzadziej jako pracownicy biurowi. 

Właściciele firm tłumaczą, że rozważają zatrudnienie obcokrajowców głównie z powodu braków kadrowych. Co dwudziesty pracodawca, który rozważa zatrudnianie cudzoziemców przekonuje, że obcokrajowiec to dla niego atrakcyjny pracownik, bo ich zdaniem niższe będą koszty wynagrodzenia.

Z raportu wynika też, że 4 na 10 firm (39 proc. firm) zamierza zwiększyć zatrudnienie do końca roku. W tym czasie 15 procent przedsiębiorstw planuje zatrudnienie pracowników sezonowych. Taki plan mają przede wszystkim firmy działające na wschodzie Polski, które tłumaczą to sezonem urlopowym. 

(m)