Śmierć i podatki – tylko tego możemy być pewni. O terminach nadejścia kostuchy trudno dywagować; pewne za to jest, że z podatków musimy rozliczyć się do końca kwietnia. Rewolucji nie było – stawki podatkowe są takie same jak wcześniej, zniknęło kilka ulg, pojawiły się za to dwie nowe; łatwiej też zostać dobroczyńcą. Do południa eksperci z firmy doradczej Ernst&Young są do Waszej dyspozycji pod numerem telefonu 012 2000 000.

Nie bój się PIT-a. Poczuj ulgę z RMF FM. Jak rozliczyć nową ulgę prorodzinną, starą odsetkową, dotyczącą mieszkań i jak rozliczyć się z fiskusem z przychodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii. To najczęstsze problemy, z jakimi wczoraj dzwoniliście pod naszą infolinię. Na Wasze pytania odpowiadali telefonicznie eksperci podatkowi z Ernst&Young.

Zeznawaj, nawet jeśli nic nie zarobiłeś. Jak co roku naród z uśmiechem na twarzy wypełnia swoje zeznania podatkowe i przesyła je fiskusowi. Część podatników ów uśmiech ma szeroki, bo fiskus zwróci im nadpłatę, inni wyraz twarzy mają nieco bledszy, bo muszą jeszcze sporo dopłacić, a w portfelu pustka. Rewolucji w podatkach nie było – stawki podatkowe są takie same jak wcześniej, zniknęło kilka ulg, pojawiły się za to dwie nowe.
Podaruj jeden procent – to naprawdę łatwe! Wkurza Cię, że Twoje podatki są marnowane? Chciałbyś, by pieniądze trafiły na cele bliskie Twemu sercu? Zdecyduj sam, gdzie trafi minimalna część Twoich dochodów. Na początek zajrzyj do , którym możemy podarować pieniądze. Do wyboru jest 5885 organizacji, od klubów karate, poprzez różne stowarzyszenia, aż do fundacji na rzecz dzieci i obrony praw zwierząt.
Ściągnij sobie formularz PIT-36, PIT-36L, a może PIT-38? Do wyboru, do koloru – można powiedzieć. Spośród gąszczu druczków, należy wybrać te właściwe. Dla większości będą to PIT-36 i PIT-37; dla przedsiębiorców z podatkiem liniowym - PIT-36L. Trzeba pamiętać o ulgach. W zależności od rodzaju dochodów musimy złożyć nawet trzy zeznania. Uważnie wybieraj odpowiedni formularz oraz załączniki związane z ulgami i odliczeniami.
Ulgi i odliczenia, czyli jak nie dać się oskubać: Rok 2007 to rok dwóch nowych ulg - odliczenia darowizn dla honorowych krwiodawców oraz ulgi prorodzinnej. Przestają z kolei obowiązywać inne, m.in. ulga na opiekunkę do dzieci czy ulga budowlana odsetkowa. Część z nich można jednak odliczać na zasadach kontynuacji. Nadal opłaca się być darczyńcą.
Podatników grzechy główne Błędny NIP lub jego brak, brak podpisu, nieuwzględnienie wszystkich dochodów, odliczenia ponad limit, błędy w obliczeniach. Takich dość często popełnianych błędów podczas wypełniania zeznań podatkowych jest znacznie więcej. Sprawdź, jakie są grzechy i grzeszki podatników. Ucz się na cudzych błędach, by swój PIT wypełnić bezbłędnie.