Aż 7 nominacji do Oscara dostał film Romana Polańskiego "Pianista". Ostatni obraz polskiego reżysera nominowano m.in. w kategoriach najlepszy film i najlepsza reżyseria. Nominację w kategorii film krótkometrażowy dostała animowana "Katedra", Tomasza Bagińskiego.

„Pianista” otrzymał już Złotą Palmę na festiwalu w Cannes w ubiegłym roku i główną nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych dla najlepszego filmu roku. Teraz ma duże szanse na Oscara. Film Romana Polańskiego dostał nominację w kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsza adaptacja scenariusza, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepsze zdjęcia, najlepsze kostiumy, najlepszy montaż.

Nominację do Oscara zdobył także film Tomasza Bagińskiego "Katedra" w kategorii "najlepszy krótkometrażowy film animowany". To jest coś, co było, nie wiem, czy szczytem marzeń, ale na pewno marzeń związanych z tym filmem. Na Oscara raczej są małe szanse. Oczywiście, że jeśliby się pojawił, to będę się cieszył, ale jeśli się nie pojawi, to nie będę płakał. Niesamowita sprawa, że jest nominacja - mówił RMF Bagiński, kilka minut po ogłoszeniu nominacji.

Już dziś dowiemy się, które filmy zostały nominowane do Oscarów, najbardziej prestiżowych nagród filmowych. Spore szanse ma "Pianista" Romana Polańskiego. Wymienia się go jednak jako „czarnego konia”, a nie faworyta do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. W kategorii film... czytaj więcej

W oscarowym wyścigu, w kategorii film obcojęzyczny startował „Edi” Piotra Trzaskalskiego. Niestety, nie uzyskał nominacji. Posłuchaj także relacji waszyngtońskiego korespondenta RMF Grzegorza Jasińskiego:

Najwięcej nominacji w tym roku uzyskał musical „Chicago” – aż 13. Obraz już w styczniu dostał najwięcej, bo aż 3 nagrody Złotego Globu, przyznawane przez zagranicznych krytyków filmowych w Hollywood, w kategoriach: najlepsza komedia lub musical oraz główne role: żeńska - Renee Zellweger i męska - Richard Gere.

Foto: Archiwum RMF

07:45