​PGNiG poinformowało w środę, że otrzymało od rosyjskiego Gazpromu deklarację stosowania się do nowych warunków cenowych kontraktu jamalskiego, ustalonych na mocy wyroku arbitrażu. Deklarację o respektowaniu wyroku arbitrażu przez Gazprom przyjęliśmy z zadowoleniem, mamy potwierdzenie, że Gazprom skoryguje bieżące faktury - powiedział PAP prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Deklarację ze strony Gazpromu, że będzie respektował wyrok arbitrażu w Sztokholmie i zapisy kontraktu jamalskiego, na bazie którego kupujemy od Gazpromu gaz, przyjęliśmy z zadowoleniem - powiedział Kwieciński.

Jak przypomniał, kluczowym elementem wyroku z 30 marca 2020 r. było ustalenie nowej formuły cenowej, która stosuje się od początku sporu cenowego, rozpoczętego w listopadzie 2014 r.

"Zaniepokoił nas jednak ostatnio fakt, że bieżące faktury były wyliczane na bazie starej formuły cenowej. Ale otrzymaliśmy właśnie potwierdzenie, że Gazprom jak najbardziej będzie stosował się do wyroku arbitrażu i że skoryguje bieżące faktury" - podkreślił Kwieciński. 


Polska przez lata płaciła jedną z najwyższych cen w Europie za rosyjski gaz

W ramach sporu podnosiliśmy, że ceny były zawyżone i nierynkowe - mówi prezes PGNiG. Musieliśmy kupować gaz drogo, a sprzedawać tanio, po cenach rynkowych. Ta sytuacja się kończy, bo nowa formuła jest formułą rynkową, opartą o ceny europejskie i to niewątpliwie będzie miało pozytywny wpływ na sytuację finansową PGNiG - zaznaczył Kwieciński. 

PGNiG podało w środę, że Gazprom oświadczył, iż skoryguje faktury za dostawy gazu w marcu i w pierwszej połowie kwietnia 2020 r. W piątek polski koncern informował, że zostały one opłacone w terminach kontraktowych, ale w wysokości wynikającej z nowych warunków cenowych kontraktu jamalskiego, ustalonych w wyroku arbitrażu.

PGNiG informowało również, że wzywało Gazprom do skorygowania tych faktur najpóźniej do 23 kwietnia, pod rygorem uznania, że rosyjski koncern celowo nie stosuje się do postanowień wyroku arbitrażu. 30 marca 2020 r. polska spółka wygrała w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim.

Na mocy wyroku trybunału w Sztokholmie nowa cena ma być naliczana od 1 listopada 2014 r. Polski koncern oszacował, że powinien odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł nadpłaty. Trybunał zmienił formułę naliczania ceny w kontrakcie jamalskim w ten sposób, że jest ona w znaczący sposób powiązana z cenami na rynku.