PGNiG poinformowało o korzystnym wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w sporze z Gazpromem. Trybunał nakazał wstecznie zmienić cenę w kontrakcie jamalskim. Według PGNiG oznacza to konieczność zwrotu przez Gazprom około 1,5 mld dolarów.

Jak podało PGNiG, ustalona przez arbitraż cena kontraktowa obowiązuje wstecznie, od 1 listopada 2014 roku, czyli od złożenia przez polską spółkę wniosku o renegocjację ceny kontraktowej.

Nowa formuła - jak podkreśliło PGNiG - została w sposób istotny i bezpośredni powiązana z notowaniami rynkowymi gazu ziemnego na europejskim rynku energetycznym.

We wstępnej ocenie spółki, wsteczne rozliczenie wynikające z wyroku końcowego,  wskazuje na występowanie różnicy do zwrotu przez Gazprom na rzecz PGNiG w kwocie około 1,5 mld dol. amerykańskich za okres od 1 listopada 2014 r. do 29 lutego 2020 r. - podała polska spółka.

Gazprom Export, spółka córka koncernu Gazprom, poinformowała, że analizuje w tej sprawie decyzję. Na razie jest za wcześnie na wysuwanie jakichkolwiek ocen dotyczących sum ewentualnych wypłat - oświadczyła spółka.