Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty. Tym razem oszuści podszywają się pod firmę telekomunikacyjną Multimedia. Przestępcy wysyłają fałszywe rachunki za telewizję, telefon, internet, prąd i gaz, domagając się zapłaty.

Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty. Tym razem oszuści podszywają się pod firmę telekomunikacyjną Multimedia. Przestępcy wysyłają fałszywe rachunki za telewizję, telefon, internet, prąd i gaz, domagając się zapłaty.
Przykładowe wezwanie /Paweł Pawłowski /RMF FM

Nie dość, że oszuści próbują nas naciągnąć na wpłacenie pieniędzy, to próbują zawirusować nam komputer.

Te wezwania do zapłaty - rzekomo - z firmy Multimedia, które w ciągu ostatni dni masowo wysyłane są przez internet, wyglądają bardzo profesjonalnie. Niemal wszystko się zgadza: wygląd, adres nadawcy. Nie zgadza się tylko kwota, bo takie listy dostają nawet ludzie, którzy nie są klientami tej firmy.

Problemem jest też załącznik - plik z wirusem.

Kto dostanie takiego podejrzane wezwanie - niech je zignoruje i nie otwiera załączników. Ta firma nigdy nie wysyła faktur mailem.

Oświadczenie firmy Multimedia

W związku z licznymi zgłoszeniami o otrzymywaniu maili z fałszywymi fakturami informujemy, że spółka Multimedia Polska nie wysyła faktur mailem.

Faktury wysyłane są listownie lub są dostępne w formie elektronicznej w serwisie eBOK Multimedia Polska.

Do wyżej wspomnianych wiadomości e-mail dołączone jest zabezpieczone hasłem archiwum zawierające plik z rozszerzeniem .js. Załączony plik może zawierać złośliwe oprogramowanie, które uaktywnia się w momencie jego otworzenia. W temacie podejrzanych wiadomości znajduje się treść "Nowa wiadomość dostępna w eBOK Multimedia Polska", a adres nadawcy to efaktura@multimedia.pl.

Poniżej przedstawiamy Państwu cechy fałszywego komunikatu e-mail odróżniające go od oryginalnej wiadomości wysyłanej przez Multimedia Polska:

         - brak polskich liter w temacie oraz treści wiadomości

         - załączniki jakie dodaje Multimedia Polska opatrzone są zawsze podpisem cyfrowym, tzw. podpisem kwalifikowanym, który jest odpowiednikiem podpisu własnoręcznego

         - Multimedia Polska nie przesyła faktur do zapłaty za pomocą wiadomości e-mail. Faktury elektroniczne publikowane są w serwisie eBOK

         - Multimedia Polska nie przesyła plików typu .js czy też .exe.

Przykład fałszywego wezwania:(j.)