Uwaga na maile od oszustów podszywających się pod sieć telefonii komórkowej Play! Do skrzynek pocztowych polskich internautów trafiła właśnie kolejna fala wiadomości, za pomocą których hakerzy próbują przejąć ich komputery. Jak dowiedział się reporter RMF FM Grzegorz Kwolek, co najmniej dwie osoby straciły w ten sposób kontrolę nad swoimi urządzeniami. Sygnał w tej sprawie i zdjęcia maili z fałszywymi fakturami dostaliśmy od pana Romualda, który skontaktował się z nami przez Gorącą Linię RMF FM.

Uwaga! Oszuści podszywają się pod Play. Fałszywe faktury mogą zablokować komputer /Michał Dukaczewski /RMF FM

W wiadomościach, które przypominają prawdziwe maile od Playa, znajduje się kwota płatności i zmieniony numer rachunku bankowego.

Najważniejszy i najgroźniejszy jest jednak załącznik do wiadomości: plik o rozszerzeniu ZIP albo RAR nazwany "faktura" albo o nazwie sugerującej, że może to być rozliczenie płatności - w rzeczywistości to groźny program, który zaszyfruje Wasz komputer.

W części maili zamiast plików oszuści umieszczają link do faktury. To również pułapka, bo klikając w ten link, ściągniecie nie dokument, a program szyfrujący.

Oszuści, korzystający zazwyczaj z serwerów w Azji, wysyłają później do osób, których komputery zostały zablokowane, żądanie zapłacenia okupu. Płatności najczęściej domagają się w tzw. bitcoinach, czyli wirtualnej walucie, która umożliwia anonimowe płatności przez internet.

Jak usłyszał w Play nasz reporter, firma wysyła faktury tylko w formacie PDF. Jeżeli macie wątpliwości co do maila, którego dostaliście, to najlepiej zadzwońcie na infolinię - i pod żadnym pozorem nie otwierajcie podejrzanych plików!

Ten atak to już trzecia fala maili od oszustów. Operator zapewnia, że o wszystkich atakach informuje organy ścigania.


Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.

(e)