Wraz z nadejściem Nowego Roku nadchodzą również nowe, wyższe ceny. W górę idą między innymi opłaty za prąd, gaz, ścieki i użytkowanie wieczyste. Reporterzy RMF FM sprawdzili, co i o ile zdrożeje o poszczególnych polskich miastach.

Powrót do szarej rzeczywistości po szampańskiej sylwestrowej nocy może być w tym roku bardzo bolesny. Niestety w nowym roku musimy mocno chwycić się za portfele. Lista podwyżek jest bowiem bardzo długa. czytaj więcej

Warszawiacy więcej zapłacą za prąd

W Warszawie od Nowego Roku wyższa jest cena prądu. Rachunki - w zależności od dostawcy energii - wzrosną średnio od 4 do 6 złotych miesięcznie. Na razie niewiadomą jest podwyżka ceny gazu. Szacuje się jednak, że może ona wynieść nawet kilkanaście procent.

Część mieszkańców stolicy od teraz musi więcej płacić za użytkowanie wieczyste. Opłata - w zależności od metrażu mieszkania - wzrosła od kilkudziesięciu do kilkunastu złotych miesięcznie. W marcu planowane jest podniesienie opłat za przedszkola. Bez zmian pozostają między innymi ceny za wodę, ścieki i miejskie podatki.

Dotkliwe podwyżki czynszów w Łodzi

Z 4,19 zł do 5,02 zł wzrósł od 1 stycznia czynsz za metr kwadratowy w Łodzi. O prawie 8 procent poszły w górę również ceny wody i ogrzewania. Czteroosobowa łódzka rodzina w skali roku zapłaci za wodę o 100 złotych więcej. Drugie tyle pochłonie podwyżka opłat za ścieki. Droższe w Łodzi są też przedszkola. Zamiast 2,08 zł, rodzice wydadzą 2,25 zł za każdą godzinę ponad limit pobytu dziecka w placówce.

W Lublinie idzie w górę podatek od nieruchomości

W Lublinie wzrośnie między innymi podatek od nieruchomości - o 3 grosze za metr kwadratowy. Od marca o 33 grosze za metr sześcienny pójdą w górę opłaty na wodę i ścieki. W skali roku oznacza to kilkudziesięciozłotową podwyżkę.

Od kwietnia zdrożeją jednorazowe bilety MPK - z 2,40 zł na 2,80. Ceny biletów okresowych pozostaną bez zmian. Ta podwyżka dotknie więc tych, którzy rzadko korzystają z komunikacji miejskiej.

Olsztyn: Drożeją opłaty za wodę i ścieki

W Olsztynie najbardziej odczuwalna będzie podwyżka opłat za wodę i ścieki. Urząd Miasta wylicza, że czteroosobowa rodzina, przy średnim zużyciu, zapłaci co miesiąc o 2,64 zł więcej niż do tej pory. Radni podnieśli też podatek od nieruchomości. Jego wzrost będzie jednak znacznie mniej odczuwalny - w przypadku rodziny mieszkającej na 50 metrach kwadratowych wyniesie 12 groszy miesięcznie.

Mimo podwyżki akcyzy, ceny oleju napędowego w Olsztynie na razie nie wzrosły

W Olsztynie ceny na stacjach należących do różnych koncernów od tygodnia utrzymują się na tym samym poziomie. Litr oleju napędowego kosztuje 5,57 zł, litr benzyny - 5,41 zł, a litr autogazu - 2,84. Wcześniej ceny były o 1-2 grosze wyższe. Pracownicy stacji na razie nie wiedzą, kiedy klienci odczują podwyżkę akcyzy.

Mamy informacje, że prawdopodobnie będziemy podnosili ceny za dwa dni, ale nie wiemy nic na pewno - usłyszał reporter RMF FM na jednej z olsztyńskich stacji. Pracownicy innej zaznaczają, że nie dostali jeszcze żadnych wytycznych od swoich szefów. Przyznają przy tym, że kierowcy przed końcem roku bardzo często pytali o podwyżki, niektórzy na wszelki wypadek tankowali swoje auta do pełna.

Toruń: Drożeją bilety MZK i parkowanie w centrum

W Toruniu podrożało właściwie wszystko. Opłaty za wywóz śmieci poszły w górę o 45 groszy za 120-litrowy pojemnik. Od kwietnia mieszkańcy Torunia zapłacą też więcej za wodę i odprowadzanie ścieków - o około 10 procent.

Z podwyżkami muszą liczyć się również właściciele psów. Podatek od czworonoga wzrośnie o 8 złotych. Na szczęście niewielka będzie podwyżka podatku od nieruchomości.

Od 1 stycznia torunianie więcej płacą za to za bilety MZK. Cena pojedynczego przejazdu wzrosła o 20 groszy. Droższe będzie też parkowanie na starówce. Za godzinny postój trzeba zapłacić o 50 groszy więcej.

Wyższy podatek od środków transportu w Krakowie

W Krakowie o kilkanaście procent wzrosły ceny wody i ścieków. Wyższy jest także podatek od nieruchomości i opłata za zajęcie pasa drogowego, na przykład w związku i remontem i koniecznością ustawienia rusztowania.

Więcej zapłacą również właściciele samochodów dostawczych i ciężarowych, ponieważ w górę idzie podatek od środków transportu. Za dwa miesiące podrożeją natomiast bilety MPK.

We Wrocławiu nowość - podatek od deszczu i śniegu

Wrocławianie od Nowego Roku płacą podatek od deszczu i śniegu. Jego wysokość zależeć będzie od powierzchni budynku i tego, jaka część posesji jest utwardzona. Średnia miesięczna opłata wyniesie 75 groszy dla 50-metrowego mieszkania i 6 złotych dla domu jednorodzinnego.

Wrocławianie o 32 grosze więcej zapłacą również za metr sześcienny wody. Droższe będzie także odprowadzanie ścieków - stawka wzrasta z 3,83 zł do 4,27. Do 440 zł drożeje też mandat, jeśli służby miejskie odholują nam samochód.

Od stycznia droższe są także przedszkola. W maju podrożeją natomiast bilety MPK - cena pojedynczego przejazdu wzrośnie z 2,40 do 3 złotych.

Podwyżka czynszów w Katowicach

W Katowicach o 12 groszy wzrośnie czynsz za metr kwadratowy w mieszkaniach komunalnych. Od lutego o 18 groszy w górę idzie również cena metra sześciennego wody. Prawie o złotówkę wzrośnie opłata za odprowadzanie ścieków.

Mieszkańcy Katowic muszą się również przygotować na około 20-procentowy wzrost podatków za użytkowanie wieczyste gruntów. Od kilku do kilkudziesięciu groszy wzrosną też podatki za budynki mieszkalne i gospodarcze.

Drożej za dzierżawę garaży w Szczecinie

W Szczecinie o 10 procent zdrożeją woda i ścieki. Rachunki za prąd będą wyższe średnio o 15 złotych w skali roku. Wzrośnie również podatek od nieruchomości - o 2 złote za mieszkanie i 15 złotych za dom z gruntem.

Podrożeją również bilety komunikacji miejskiej, przede wszystkim bilet miesięczny na wszystkie linie - z 84 do 100 zł. Niemiła niespodzianka czeka też właścicieli garaży - opłata za dzierżawę idzie w górę o 70 procent.

W Nowym Roku cen nie podnosi tylko Szczecińska Energetyka Cieplna i gazownia.