​Niedzielny handel miałby powrócić, ale tylko pod koniec roku i tylko na dodatkowe dwie niedziele. Taki plan w tej chwili rozważa rząd - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Miałoby to rozładować kolejki w sklepach.

Realizacja pomysłu zależy od dwóch rzeczy: od tego, ile w grudniu będzie zakażeń i jak duże będą teraz kolejki przed sklepami, zwłaszcza w okresie przed mikołajkami.

Zgodnie z dziś obowiązującym prawem w grudniu handlowe będą dwie przedświąteczne niedziele, czyli 13 i 20 grudnia. Rząd bardzo poważnie jednak rozważa dołożenie do tego dwóch wcześniejszych niedziel: 29 listopada i 6 grudnia.

Taki ruch wymagałby jednak zmiany ustawy. A tu konieczna by była sprawna współpraca Sejmu oraz Senatu.

Zmiany zaczęły się w 2018 roku

Pierwszy etap wprowadzenia ustawy ograniczającej handel w niedziele ruszył 1 marca 2018 r. Od tego dnia w każdym miesiącu obowiązywały dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. 

Od 2019 roku tylko jedna niedziela w miesiącu była handlową - ostatnia.

W 2020 roku zakaz handlu został rozszerzony. Nie będzie obowiązywał jeszcze jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Sklepy były również otwarte w niedziele: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca.

Opracowanie: