Opóźnia się powołanie Rady Społecznej do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - dowiedział się nasz reporter. Chodzi o budowę największego lotniska w Polsce. W spotkaniach udział wezmą przedstawiciele trzech gmin: Teresina, Wiskitek i Baranowa, na terenie których ma powstać mega-port lotniczy. Pierwotnie pierwsze posiedzenie rady rząd planował na luty. Tymczasem aktualny termin to dopiero czerwiec.

Opóźnienie wynika z faktu, że tylko jedna gmina (Baranów) wytypowała swoich kandydatów do rady. Pozostałe dwie zrobią to najwcześniej w przyszłym tygodniu. Posiedzenie Rady Gminy Wiskitki zaplanowane jest na poniedziałek 20 maja.

Opóźnienie oznacza wstrzymanie negocjacji z rządem dotyczących wykupu ziem. Tymczasem mieszkańcy żyją w niepewności. 

Wszelkie inwestycje zamierają, brak wszelkich ruchów, wszyscy zastanawiają się, czy będzie lotnisko, czy nie będzie. Dużo osób jest w szoku, że tak wielką powierzchnię państwo chce nam zabrać, trzeba działać, bo są tu dobre gleby. Czekamy na konkrety - komentują w rozmowie z naszym reporterem mieszkańcy gmin, w których ma powstać nowe, największe lotnisko w Polsce.

Według rządowych planów, pierwszy samolot ma odlecieć stamtąd za 8 lat, w 2027 roku.

W Radzie Społecznej zasiadać ma 15 osób, po 5 reprezentantów każdej z gmin, na terenie których powstanie CPK. Jak dowiedział się nasz dziennikarz, w czerwcowym, inauguracyjnym posiedzeniu rady udział wziąć ma właśnie 15 mieszkańców, do których w kolejnych miesiącach dołączyć ma jeszcze 5 osób. Będą to również mieszkańcy terenu, na którym planowana jest inwestycja.

Opracowanie: