Agencja Moody's Investors Service obniżyła w rating 13 włoskich banków i instytucji finansowych. Na liście znaleźli się m.in. tacy potentaci jak UniCredit (do którego należy m. in. bank Pekao S.A.) i Intesa Sanpaolo.

Rating banku UniCredit obniżono o 2 pkt. z A3 do Baa2, czyli do "średnio gorszego" tłumacząc to "istotnym uzależnieniem" od rynków zewnętrznych. Również o 2 pkt. obniżono rating banku Intesa Sanpaolo motywując to niepewnością co do wysokości "wsparcia systemowego" tego banku przez rząd w przypadku tarapatów finansowych.

Wśród innych banków, którym obniżono rating znalazły się m. in.: Banca Carafirenze, Banca IMI, Banca Monte Parma, Credito Emiliano, GE Capital SpA, Casa Depositi e Prestiti i Banca Popolare Friuladria.

W opublikowanym komunikacie podkreślono, że w ocenie Moody's niższy rating długu rządowego oznacza większe ryzyko, iż rząd włoski nie będzie w stanie obsłużyć swego zadłużenia, a tym samym "będzie niezdolny do wsparcia swych banków będących w trudnej sytuacji finansowej".

W piątek obniżono rating włoskich obligacji rządowych o 2 pkt. z A3 do Baa2, z dalszą negatywną perspektywą, tłumacząc to sytuacją w strefie euro i możliwością "rozszerzenia się zarazy", która objęła już Grecję i Hiszpanię. Moody's obawia się, że wśród zagranicznych inwestorów spadnie gotowość zakupu włoskich obligacji.