O ponad 100 milionów złotych będzie szczuplejszy przyszłoroczny budżet policji – ustalili reporterzy RMF FM. To pieniądze na paliwo do radiowozów, nowe komputery, remonty komisariatów, a także środki biurowe – papier, długopisy i tusz do drukarek.

Barbara Zielińska zajrzała do kasy dolnośląskiej policji. Tam – według wstępnych wyliczeń – będzie o 4 miliony złotych mniej niż w ubiegłym roku. Oficjalnie policjanci nie chcą komentować tych budżetowych cięć.

Nieoficjalnie mówią, że bez wsparcia samorządów i unijnych funduszy będzie ciężko. Już teraz niektórzy funkcjonariusze przychodzą do pracy z własnymi komputerami, muszą mieć własny papier do drukarek i pracują w obskurnych komisariatach. Niestety, w przyszłym roku nie będzie szans na jakiekolwiek zmiany.

Jedno cieszy mundurowych – nie zabraknie pieniędzy na ich pensje. Nie ma za to pieniędzy na to, by zachęcić młodych ludzi do pracy w policji. Na Dolnym Śląsku czeka na nich aż pół tysiąca wolnych etatów – nie kusi ich jednak pensja w wysokości 1200-1300 złotych.