Bank UBS zapłaci ponad miliard dolarów kary za manipulowanie stopą kredytu międzybankowego Libor - podał "Financial Times". Ogromną sumę zasądzono w ramach ugody pozasądowej.

Około 10 instytucji na świecie prowadzi dochodzenie ws. manipulowania Liborem. Zamieszanych w ten proceder jest blisko 20 wielkich banków i instytucji finansowych - przypomina "Financial Times". Suma, jaką będzie zapewne musiał zapłacić UBS, to rekordowo wysoka kara za manipulowanie tą stopą wymiany międzybankowej - dodaje dziennik.

We wtorek w Wielkiej Brytanii agencja śledcza zajmująca się szczególnie groźnymi oszustwami i korupcją (Serious Fraud Office) zatrzymała trzy osoby związane z tym skandalem. Jeden z aresztowanych, Tom Hayes, jest byłym pracownikiem UBS - pisze brytyjski dziennik.

Libor (London Interbank Offered Rate) jest dzienną stopą oprocentowania kredytu międzybankowego, ustalaną na podstawie danych dostarczanych przez banki zrzeszone w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowości (BBA). Stopa stosowana jest do ustalenia oprocentowania krótkoterminowego kredytu międzybankowego w konkretnej walucie. Libor to jedna z dwóch najważniejszych stóp procentowych całego świata finansów.