Sytuacja na rynku pracy na początku 2009 r. wyglądała dużo lepiej niż pod koniec 2008 roku. Liczba ofert pracy opublikowanych w portalu Pracuj.pl wzrosła w ciągu miesiąca o 40 procent – informuje „Puls Biznesu”.

Firmy wyraźnie skupiły się na wzmacnianiu szeregów sprzedażowych – handlowcy mieli do dyspozycji o 60 proc. więcej propozycji zatrudnienia niż w grudniu - wylicza pracuj.pl

Zdaniem portalu, wcześniej wiele firm wstrzymało rekrutacje, co zaowocowało systematycznym spadkiem liczby ofert pracy już od października. Obecnie spółki te rozpoczęły nowe procesy rekrutacyjne, choć widać ostrożniejsze podejście do zatrudniania nowych osób niż przed rokiem.

Wszystko wskazuje na to, że 2009 rok będzie powrotem do rynku pracodawcy. Pierwsze symptomy tego zjawiska przedsiębiorcy obserwują już teraz w trakcie negocjacji płacowych - kandydaci nie są już tak wymagający jak kiedyś. Styczniowy wzrost liczby ofert pracy jest wyraźny i wskazuje na poprawę sytuacji na rynku pracy, jednak dopiero analiza całego I kwartału 2009 roku pokaże, jakie jest realne zapotrzebowanie na pracowników – komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal.