Poznańskie zakłady Volkswagena, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od poniedziałku na pięć dni ponownie wstrzymały produkcję. Ma to związek ze spadkiem zamówień na samochody. Pięciodniowa przerwa także w niemieckich zakładach koncernu, ale tam takich przestojów w produkcji nie było od 25 lat.

Przerwa w Niemczech objęła około 61 tys. spośród łącznie 92 tys. pracowników. Działalności nie zaprzestały placówki badawczo-rozwojowe i część zakładów wytwarzających części, normalnie funkcjonują też kursy szkoleniowe. Volkswagen wznowi produkcję 1 marca na zmianie nocnej. Jak zaznacza dpa, w związku z premią za złomowanie starych samochodów w Niemczech znacznie wzrósł popyt na mniejsze modele Volkswagena, jak Fox i Polo, ale wytwarza się je za granicą.

W Poznaniu trzydniowe wstrzymanie produkcji miało już miejsce na początku lutego. Spółka nie wyklucza kolejnych przestojów w produkcji. Firma ze względu na kryzys i spadek produkcji nie przedłużyła umów z pracownikami z agencji pracy tymczasowej, którzy do tej pory pracowali w Volkswagenie. Zgodnie z porozumieniem, za pięć dni przestoju w produkcji pracownicy będą brali zaległe urlopy. Koszty przestoju od poniedziałku do środy poniesie spółka. Volkswagen Poznań zatrudnia ponad 6 tys. osób. Dziennie zakłady produkują ok. 600 pojazdów.