Czy można płacić podatek od podatku? Według logiki i prawideł ekonomii - nie, ale według posłów - jak najbardziej. Sejm uchwalił ustawę o VAT i uznał, że osoby zatrudnione na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło mają płacić podatek dochodowy, czyli zwykły PIT.

Tak będzie np. w przypadku dziennikarzy, prawników czy lekarzy. Nie dość, że zapłacą VAT to od niego jeszcze podatek dochodowy.

Jest jednak jeszcze szansa na poprawienie tego przepisu w Senacie. Już zgłoszone są dwie poprawki. Jedna ma błogosławieństwo Ministerstwa Finansów – resort chce, aby VAT płacili tylko ci zatrudnieni na umowę zlecenia lub dzieło, którzy jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą.

Taką samą intencję mieli posłowie. Pomylili się jednak i wyszło inaczej. Wymyślono zwolnienie, tylko z tego zwolnienia nie ma kto korzystać - przyznaje Jerzy Bielawny z Instytutu Studiów Podatkowych.

To jednak nie wszystko co odkryli eksperci, wczytując się w ustawę o VAT. Nie dość, że posłowie każą płacić VAT artystom czy prawnikom od dochodów przekraczających 10 tysięcy euro rocznie, to jeszcze podwójnie ich opodatkowują. Podatek dochodowy trzeba będzie płacić nie tylko od wynagrodzeń, ale i od VAT-u, który będzie zaliczony do przychodu.

Malo, że to jest absurd, to jest w sensie ekonomicznym rzecz alogiczna - dodaje Bielawny. To także nie wszystko. W przypadku umów-zleceń także od VAT-u pobierana będzie składka na ubezpieczenie społeczne.

Chyba nikt nie wymyślił czegoś równie absurdalnego. W tworzeniu bubli posłowie są niezrównani bez względu na przynależność partyjną.

09:05