Majątek stoczni z Gdyni i Szczecina trafił w ręce jednej firmy - United International Trust. O tajemniczym inwestorze wiadomo tylko tyle, że jest zarejestrowany na Antylach Holenderskich i – jak wynika z nieoficjalnych doniesień - reprezentuje kapitał z Bliskiego Wschodu.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, UIT jest funduszem świadczącym usługi zarządcze dla firm chcących uniknąć płacenia w swoich krajach wysokich podatków. Właściwy kupujący powinien ujawnić się w najbliższych dniach, na razie mamy do czynienia wyłącznie z pośrednikiem - stwierdził Krzysztof Fidura, przewodniczący „Solidarności” w Stoczni Szczecińskiej Nowej.

Co o inwestorze myślą pracownicy? Stoczniowcy, z którymi rozmawiał reporter RMF FM Paweł Żuchowski, mówią, że na optymizm jest zdecydowanie za wcześnie: Nic nie wiadomo. Wiadomo tylko, że jest stocznia sprzedana i tyle. Posłuchaj:

Minister skarbu Aleksander Grad ogłosił, że otrzymał zapewnienie, iż w obu zakładach będzie kontynuowana produkcja stoczniowa. Nie są to jednak gwarancje na piśmie, gdyż – zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej – przetarg wykluczał jakiekolwiek preferencje dla inwestorów planujących produkcję stoczniową.