Automatyk, technik budowy dróg, czy spawacz. Takie zawody warto wybrać - podpowiada uczniom szkół branżowych ministerstwo edukacji.

Resort edukacji opublikował prognozę rynku pracy, pokazującą na jakie zawody będzie większe zapotrzebowanie w ciągu kilku najbliższych lat.

Wśród 28 propozycji w tym roku debiutują cztery profesje. To dekarz, technik dekarstwa, technik robotyk i monter nawierzchni kolejowych.

  • Dekarz - aktualne i przewidywane zapotrzebowanie na pracowników znacznie przekracza liczbę kształconych obecnie osób i wynika z potrzeb rynkowych zidentyfikowanych w branży dekarskiej.
  • Technik dekarstwa (nowy zawód od września 2021 r.) - analizy rynku wykazały konieczność dalszego rozwoju kwalifikacji w zawodzie dekarz przez umożliwienie uzyskania bardziej zaawansowanych kwalifikacji i zapewnienie perspektyw rozwoju dla absolwentów zawodu.
  • Technik robotyk (nowy zawód od września 2021 r.) - zmiany technologiczne powodują zasadność, a nawet konieczność wprowadzenia tego zawodu. Odpowiednie zaawansowanie kwalifikacji i innowacyjny charakter zawodu będą stanowić o jego atrakcyjności wśród potencjalnych uczniów.
  • Monter nawierzchni kolejowej - zawód został dodany ze względu na planowany rozwój infrastruktury kolejowej, m.in. w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, a także z planami rządu w zakresie rozwoju sieci kolejowej w Polsce.

W dwóch pierwszych zawodach zapotrzebowanie rośnie, bo cały czas jest dużo inwestycji budowlanych.

Robotyka ma być zawodem przyszłości ze względu na zmiany na rynku pracy i rosnącą automatyzację produkcji, a pracownicy kolei będą potrzebni ze względu na rozwoju infrastruktury, w tym budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego - przewiduje resort edukacji.

Prognoza zawodowa powstaje od trzech lat. Resort publikuje także szczegółowe przewidywania regionalne, z podziałem na województwa.

Wpływ prognozy na szkoły

 

W ramach znowelizowanych przepisów prawa oświatowego, samorządy na 2022 rok otrzymają zwiększoną subwencję oświatową na szkoły kształcące w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy, wskazane w prognozie z roku 2021.