Brytyjczyk Suma Chakrabarti został dziś mianowany prezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Chakrabarti został wybrany na następcę Niemca Thomasa Mirowa, który był poprzednim szefem banku i ubiegał się o reelekcję. O tę funkcję ubiegał się również Jan Krzyszof Bielecki.

Nowy prezes EBOR-u jest wysokim funkcjonariuszem brytyjskiego ministerstwa sprawiedliwości. Jego kadencja potrwa cztery lata.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju został utworzony podczas obrad Rady Europejskiej w Strasburgu w dniach 8-9 grudnia 1989. Swoją działalność bank rozpoczął 28 marca 1991.

EBOiR ma promować rozwój sektora prywatnego w państwach urzeczywistniających zasady demokracji wielopartyjnej, pluralizmu oraz gospodarki rynkowej, wspiera transformacje i przyspieszenie niezbędnych zmian strukturalnych. Popiera rozwój zapewniający ochronę środowiska.

Polacy w EBOiR

Do tej pory najwyższą wśród Polaków funkcję w EBOiR pełniła obecna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Do 2004 roku była wiceprezesem banku. Na kilkanaście miesięcy w EBOiR "zaczepił się" szef rządu z czasów PiS Kazimierz Marcinkiewicz. Przez kilka lat przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów był też Tadeusz Syryjczyk.

Obecnie Polska ma w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju jednego statutowego przedstawiciela. Jest nim Zbigniew Hockuba, były członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.