Dziś ostatni dzień na to, aby Urząd Skarbowy wypełnił za nas zeznanie podatkowe. Wnioski można składać do północy.

Dziś ostatni dzień na to, aby Urząd Skarbowy wypełnił za nas zeznanie podatkowe. Wnioski można składać do północy.
Jeżeli ktoś nie chce w tym roku samodzielnie wypełniać zeznania podatkowego PIT, to dziś ostatni dzień by poprosić o to Urząd Skarbowy /Maciej Nycz /RMF FM

Najpierw trzeba wypełnić tak zwany PIT-WZ, gdzie podajemy PESEL, imię, nazwisko i ewentualnie interesujące nas ulgi.

TU ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁOWĄ INSTRUKCJĘ

Wniosek możemy złożyć tylko przez internet, za pośrednictwem strony internetowej resortu finansów, lub poprzez kilka internetowych banków. Urząd Skarbowy wypełni nam wtedy zeznanie i odeśle. Jeżeli możemy odliczyć ulgi, to musimy to zaznaczyć.

Kto w ten sposób nie zdąży rozliczyć się z fiskusem, może to zrobić w "tradycyjny" sposób. Mamy na to czas do 2 maja.

Prezydent Andrzej Duda w marcu podpisał ustawę wprowadzającą nową możliwość rozliczania się z fiskusem. Według założeń, ma ona ograniczyć koszty związane z poborem podatku dochodowego poprzez zmniejszenie kosztów związanych z zaopatrzeniem urzędów skarbowych w papierowe wersje druków zeznań i obsługę deklaracji składanych papierowo. Ministerstwo Finansów przewiduje, że w tym roku z nowej możliwości może skorzystać nawet 25 proc. podatników wypełniających PIT-37.

Co to jest PIT-WZ?

PIT-WZ to wniosek o sporządzenie zeznania rocznego za podatnika przez Urząd Skarbowy. Wystarczy go przesłać do właściwego urzędu, a ten na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz posiadanych informacji od pracodawców, lub organów rentowych samodzielnie przygotuje zeznanie podatkowe.

Korzyści dla podatnika

Nowa forma rozliczenia to, jak do tej pory, najprostszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów. Oznacza oszczędność czasu i minimalizuje ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają z przepisywania danych z informacji od płatników (np. z PIT-11) czy błędów rachunkowych. Samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego i załączników, w których wykazywane są ulgi, nierzadko sprawia problemy. Ponieważ Urząd Skarbowy sam wypełni zeznanie, to rozliczenie się drogą elektroniczną zajmie teraz nie więcej niż kilka minut.

Jak złożyć PIT-WZ?

Wniosek o sporządzenie zeznania będzie można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje, udostępnionych przez Ministerstwo Finansów. Do programu przystąpili również partnerzy zewnętrzni. Dzięki temu do 18 kwietnia będzie można wysłać PIT-WZ również za pośrednictwem bankowości elektronicznej PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank. Urząd w ciągu maksymalnie 5 dni prześle na podany przez nas adres poczty elektronicznej e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić. Jeżeli podatnik nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.

Kto może skorzystać z PIT-WZ?

PIT-WZ może złożyć podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), który uzyskuje dochody od płatników (w tym organów rentowych). Nie ma przy tym znaczenia, czy rozlicza się sam, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

(ug)