​Jeszcze w tym roku Ministerstwo Finansów wprowadzi ułatwienie w rozliczaniu podatków. Kto chce, nie będzie musiał wypełniać PIT-ów. Na naszą prośbę może to zrobić urząd skarbowy - ogłosiło ministerstwo finansów.

​Jeszcze w tym roku Ministerstwo Finansów wprowadzi ułatwienie w rozliczaniu podatków. Kto chce, nie będzie musiał wypełniać PIT-ów. Na naszą prośbę może to zrobić urząd skarbowy - ogłosiło ministerstwo finansów.
Urząd Skarbowy jeszcze w tym roku może rozliczać zeznania PIT za podatników. /Grzegorz Michałowski /PAP

Chodzi o to, aby jak najbardziej ułatwić coroczne rozliczenie, by nie zajmowało to podatnikowi więcej niż kilka minut - powiedział wiceminister finansów Marian Banaś.

Szczegóły proponowanego rozwiązania przedstawił dyrektor departamentu administracji podatkowej w resorcie finansów Tomasz Strąk.

Podatnik będzie mógł wypełnić elektronicznie wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. Dostęp do wniosku będzie możliwy za pośrednictwem strony internetowej resortu lub strony własnego banku.

Wystarczy, że mamy konto z dostępem przez internet. We wniosku podajemy tylko imię, nazwisko, numer PESEL, adres i ewentualnie dane małżonka i dziecka. Można także wskazać organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć 1 procent.

Nawet dla osób, które nie są sprawne informatycznie, to jest minuta - mówił Strąk.

Nowe rozwiązania nie są obowiązkowe

Udogodnienie będzie dostępne tylko dla chętnych. To dodatkowa możliwość, a nie obowiązek - dodał.

Następnie dostaniemy wypełnione przez system zeznanie podatkowe. Akceptujemy je i gotowe.

Złożone zeznanie będzie oczywiście musiało zostać podpisane. Będzie można użyć tzw. podpisu kwalifikowanego, za podpis będą mogły być uznane dane z poprzedniego PIT, ale także np. wypełnienie wniosku za pośrednictwem strony swojego banku.

Resort przewiduje, że ustawa wprowadzająca nowe rozwiązania wejdzie w życie 15 marca. Uznaliśmy, że tak duże ułatwienie dla podatników warto wprowadzić już do rozliczenia PIT za 2016 r. - poinformował Banaś.

Co ważne, korzystając z tej możliwości mamy dostęp tylko do dwóch ulg: na dziecko i rehabilitacyjnej. Ci, którzy chcą w rozliczeniu uwzględnić inne ulgi, muszą rozliczyć się po staremu.

(łł)