Twoje pieniądze będą się zmieniać! Narodowy Bank Polski pracuje nad wprowadzeniem nowego banknotu o nominale 500 złotych. Pojawi się na nim "Lew Lechistanu", "Obrońca Wiary", "Obrońca Wiednia", czyli król Jan III Sobieski.

Banknot 500-złotowy trafi do obiegu najwcześniej w 2017 roku. W tej chwili trwają prace projektowe, nie wiadomo więc, jak dokładnie będzie wyglądał.

Mamy jednak pewne wskazówki. Projektantem nowego banknotu, podobnie jak poprzednich, będzie wybitny polski grafik Andrzej Heidrich. Wszystkich królów na naszych banknotach rysował na podstawie stworzonego przez siebie wcześniej Pocztu Królów Polskich.

Jan III Sobieski wyglądał tam tak:

I najpewniej ten wizerunek króla zobaczymy na nowych banknotach.

Narodowy Bank Polski wprowadza 500-złotowe banknoty przede wszystkim dla oszczędności. NBP ma bowiem obowiązek utrzymywania rezerw strategicznych gotówki, a banknoty 500-złotowe zajmą mniej miejsca w magazynach niż te o niższych nominałach. 

Nowe 200 zł

NBP równocześnie modernizuje banknot o najwyższym nominale. Nowe 200 złotych, które trafi do obiegu w lutym, będzie nieznacznie zmienione. Pojawią się nowe zabezpieczenia. Banknoty będą jaśniejsze, z nowymi hologramami.

Na banknocie 200-złotowym dalej jednak będzie widnieć król Zygmunt I Stary. 

Zmodernizowany banknot 200 złotych będzie wyglądał tak:

Zmiany w zmodernizowanym banknocie 200 zł