Agencja ratingowa Moody's obniżyła ocenę ośmiu banków w Grecji. Powodem jest posiadanie przez nie greckich obligacji skarbowych i pogarszająca się sytuację gospodarczą w kraju.

Moody's obniżyła rating Narodowego Banku Grecji, EFG Eurobank Ergasias, Alpha Banku, Piraeus Banku, ATEbank oraz Attica Banku z CAA2 do B3. Pogorszyła też ocenę Emporiki Banku, w którym większościowe udziały ma francuski Credit Agricole, i Geniki Banku, którego właścicielem jest inny francuski bank Societe Generale, z B1 do B3.

Agencja tłumaczy swoją decyzję "spodziewanym wpływem pogarszającego się otoczenia gospodarczego w kraju na zagrożone kredyty" oraz "zmniejszeniem podstawy depozytów i wciąż delikatną pozycję płynności". Na wiadomość o obniżeniu ratingu banków giełda w Atenach zareagowała spadkami - główny indeks spadł o prawie 3 proc.

W piątek w stolicy Grecji strajkowali pracownicy metra, kolei i tramwajów. W przyszłym tygodniu 48-godzinny strajk planują taksówkarze i pracowni całego transportu publicznego. Sąd w Atenach orzekł, że 24-godzinny strajk kontrolerów ruchu lotniczego zaplanowany na niedzielę jest nielegalny co oznacza, że loty będą się odbywały normalnie. Ogólnokrajowy strajk generalny jest zaplanowany na 19 października.