Świąteczny poniedziałek 26 grudnia to dzień wolny od pracy, co oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą realizowana jest większość transakcji zlecanych przez klientów banków w Polsce. Rozliczenie i rozrachunek zleconych w systemie transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, od poniedziałku do piątku, o godzinie 9:30, 13:30 i 16:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

Kiedy najlepiej zrobić przelew?

Jak informuje KIR, przelewy, które zlecimy w najbliższy piątek 23 grudnia po godzinie 16:00 trafią na konta odbiorców we wtorek 27 grudnia.
Izba informuje również, że w piątek 30 grudnia w systemie Elixir odbędą się tylko dwie sesje - o godzinie 9:30 i 13:30. Nie będzie sesji o godzinie 16:00. Dlatego przelewy, które zlecimy po godzinie 13:30, trafią na konta odbiorców w poniedziałek 2 stycznia.

KIR poinformowała też, że system Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, 30 grudnia będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia sześć sesji rozliczeniowych.

Niezależnie od dostępności prowadzonych przez KIR sesyjnych systemów rozliczeniowych, do dyspozycji klientów banków pozostaje system płatności natychmiastowych - Express Elixir. System działa całą dobę, przez cały rok, także w weekendy i święta.