Najwyższa na świecie wieża z klocków Lego została wzniesiona w stolicy Korei Południowej, Seulu. Ma prawie 32 metry wysokości, a zbudowanie jej zajęło dzieciom pięć dni. Kolorowa budowla powstała z okazji 80. urodzin duńskiej firmy zabawkarskiej Lego.

Ta ogromna konstrukcja ma niemal 32 metry wysokości, składa się z 500 tysięcy klocków, a budowały ją aż 4 tysiące dzieci. Ułożenie rekordowej liczby kolorowych klocków zajęło im 5 dni. Budowanie wieży stało się nie lada atrakcją i przyciągnęło ponad 30 tysięcy zaciekawionych turystów.

Wieża została zaprezentowana w niedzielę przez duńskiego księcia Frederika, który przybył do Korei na sześć dni. Książę dołożył ostatnią cegiełkę na czubek wieży, by uczcić 80. urodziny Lego.

Budowla, która stoi przed Stadionem Olimpijskim w Seulu pobiła rekord z 2011 roku - Francuzi wznieśli podobną, ale o 30 centymetrów niższą.

Nie po raz pierwszy koreańscy ochotnicy ustanowili rekord świata. W 1996 roku również w Seulu wzniesiono znacznie skromniejszą, bo liczącą 21 metrów wysokości więżę, która również została uznana za najwyższą.

Pierwsza wieża z klocków Lego została zbudowana w Londynie w 1988 roku i miała niewiele ponad 15 metrów. Od tego czasu rekord został obalony ponad 30 razy.

"Baw się dobrze", czyli potęga Lego

Ta popularna firma zabawkarska została wynaleziona przez duńskiego stolarza Ole Kirk Christiansena. W początkowych latach istnienia firma zajmowała się między innymi produkcją drewnianych zabawek, a następnie zabawki stały się jedynym profilem jej działalności. Nazwę Lego firma przyjęła w 1934 roku. Jest to skrót utworzony z duńskiego zwrotu "Leg godt", czyli "baw się dobrze". Od 1947 roku firma Lego zaczęła produkować zabawki. Wielki światowy sukces przyniosły firmie klocki - cegiełki składane razem za pomocą systemu wypustek i odpowiadającym im gniazd, pozwalające na uzyskiwanie wielu możliwych kombinacji połączeń.

Zobacz, jak powstaje największa wieża zbudowana z klocków Lego

Daily Mail