Wydrukowania w technologii 3D postać Roberta Lewandowskiego będzie próbowała pobić rekord Guinnessa. Figura piłkarza powstała w Kielcach. Ma trzy metry wysokości i - jak przekonują jej twórcy - jest najwyższą postacią wydrukowaną na drukarce tego typu.

Robert Lewandowski zgodził się na wykonanie jego postaci w technologii druku 3D i krótko przed meczem polskiej reprezentacji z Gruzją przyjechał do jednej z firm, która zeskanowała całą jego sylwetkę. Na tej podstawie powstał wirtualny model - powiedział w rozmowie z RMF MAXXX Paweł Rokita ze Stowarzyszenia Fab Lab działającego przy kieleckim Instytucie Designu, twórca trójwymiarowego wydruku.

Drukowanie figury Roberta Lewandowskiego trwało ponad 350 godzin. Na razie nie ma drukarki, która byłaby w stanie wydrukować w całości tak duży obiekt, dlatego podzielono go na części, które potem złożono w całość - wyjaśnia twórca modelu.

Trójwymiarową postać piłkarza można obejrzeć w Warszawie podczas Dni Druku 3D. Wydarzenie odbywa się w dniach 29-30 września w hali EXPO XXI. Tam też figura zostanie oficjalnie zmierzona. Jak informują jej twórcy, w księdze rekordów Guinnessa jak na razie największy model wydrukowany w 3D znajduje się w Anglii i ma niewiele ponad dwa metry. Polski "drukowany" Lewandowski jest zatem prawie o metr wyższy.

(abs)