W Kamieniu Pomorskim w czasie wykonywania prac archeologicznych na terenie dawnego targowiska dokonano niezwykłego znaleziska. Wszystko wskazuje na to, że natrafiono na pochówek wampiryczny – pisze na swoich stronach portal kamienskie.info. „Mamy tutaj dwie cechy, które wskazują, że po śmierci stosowano zabiegi wampiryczne. Siłą włożono mężczyźnie fragment cegłówki w usta tak, że wybito mu wszystkie górne zęby. Mężczyźnie przewiercono także nogę, aby nie wstał z grobu i nie straszył ludzi” – tłumaczy portalowi archeolog Sławomir Górka.

Według archeologa sam układ szkieletu jest typowy dla pochówków odbywających się w Kamieniu Pomorskim od XIII do XVII wieku. Twarzoczaszka ułożona była w kierunku wschodnim. Była to charakterystyczna cecha dla pochówków w tym okresie.

Kawałek gruzu ceglanego w ustach i przewiercone udo wskazują na to, że jest to pochówek wampiryczny. Zrobiono tak, ponieważ z jakichś powodów obawiano się tego zmarłego. Zrobiono to nie dla niego, ale dla społeczności, która tu mieszkała - podkreślał archeolog, cytowany przez portal kamienskie.info.

Wątpliwości budzi fakt, iż mężczyzna został pochowany na cmentarzu tuż obok kościoła. Pochówek jest datowany na XVI - XVII wiek.

Musimy sobie uświadomić, że ten cmentarz istniał od XIII do XVIII wieku, ale nie w każdym okresie. Był okres przerwy. Pochowano go kiedy cmentarz już nie istniał, gdzieś z boku tego cmentarza. Początkowo myśleliśmy, że przestrzelono mu za życia nogę pistoletem skałkowym, jednak dokładne badanie i przesiewanie ziemi co do milimetra pokazało, że w ziemi zrobiona była dziura najprawdopodobniej od nakłucia - tłumaczy Sławomir Górka.

Więcej o odkryciu w Kamieniu Pomorskim przeczytacie na portalu kamienskie.info