W Szczecinie montowane są nietypowe tabliczki zachęcające do przechodzenia przez pasy na zielonym świetle. Pomysłowość ich autorów nie dorównuje jednak tej, jaką wykazali się projektanci przejść w kilku innych miastach na świecie.

Szczecińskiej przejścia dla pieszych oznaczone są już ponad 30 tabliczkami z apelem do przechodniów. Zaplanowano, że będzie ich nawet 2 razy więcej. ablice pojawiły się przy najniebezpieczniejszych przejściach, między innymi przy Cmentarzu Centralnym na ul. Ku Słońcu, Wojska Polskiego, czy Powstańców Wielkopolskich. Zespół ds. organizacji ruchu szczecińskiego magistratu zamierza w najbliższych miesiącach zamontować jeszcze inne plansze wpływające na poprawę bezpieczeństwa i lampy oświetlające pasy na całej ich długości.

Na sporej, odblaskowej tablicy, widnieje wizerunek idącego o lasce seniora w kapeluszu. Przy zapalonym zielonym świetle przeprowadza on przez przejście dziewczynkę. Poniżej widzimy motto-apel do przechodniów: "Daj przykład dzieciom".

Tabliczkę zaprojektowali szczecińscy urzędnicy. Chcieli w ten sposób przyczynić się do zmniejszenia liczby potrąceń na psach. W 2012 roku w Zachodniopomorskiem zginęło 20 przechodniów potrąconych na przejściach dla pieszych.

Na czerwonym nie idź, graj w ping-ponga

Na miano najbardziej nietypowego przejścia dla pieszych na świecie zasługują pasy w jednym z miast w centralnych Niemczech. Na słupie z sygnalizatorem świetlnym zamontowana jest niewielka skrzynka z... grą elektroniczną. Gdy świeci się czerwone światło dla pieszych, przechodzień może zagrać w elektronicznego ping-ponga. Nietypowe są również same pasy namalowane na jezdni. Z okazji Roku Chopinowskiego w 2010 roku w Warszawie zebrę zamieniono w klawiaturę fortepianu. Tak nietypowy sposób upamiętnienia 200-setnej rocznicy narodzin najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianisty wygrał konkurs na nowoczesny gadżet z Warszawy poświęcony Fryderykowi Chopinowi.

Klasyczna czarno-biała przeplatanka przyjęła inne, nietypowe formy również w wielu innym miastach na świecie. W Bombaju w Indiach przemalowano pasy  zebrę, wiernie przypominającą prawdziwą żywą zebrę. Był to sposób reklamy RPA w Indiach. Również w Indiach pasy prowadzące do salonu fryzjerskiego przypominają biały grzebień. Z kolei w brazylijskiego Kurytybie przejście dla pieszych przypomina kod kreskowy. Jest to reklama jednego ze sklepów.