Krótki list napisany po angielsku przez Napoleona do jego nauczyciela i współtowarzysza został w niedzielę sprzedany na aukcji w Fontainebleau za 325 tys. euro. Ta cena zdecydowanie przewyższyła początkowe szacunki. Specjaliści liczyli na to, że manuskrypt może pójść pod młotek za 60-80 tys. euro.

List z datą 9 marca 1816 roku adresowany jest do hrabiego de Las Cases, towarzysza Napoleona na zesłaniu i przyszłego redaktora dziennika ze Świętej Heleny. It is two o'clock after midnight, I have enow sleep... - napisał były cesarz, który kilka tygodni wcześniej postanowił zacząć uczyć się języka angielskiego. Liczący stronicę list został zalakowany cesarską pieczęcią. Poprawiony dokument został przesłany z powrotem do nadawcy.

Jak poinformowali organizatorzy aukcji, sprzedany manuskrypt to jeden z trzech listów Napoleona w języku Szekspira, które przetrwały do naszych czasów.

List wystawił na sprzedaż dom aukcyjny Osenat, który co roku organizuje w Fontainebleau pod Paryżem aukcje poświęcone epoce napoleońskiej. Rękopis nabyło Muzeum Literatury i Manuskryptów w Paryżu.

Problemy językowe cesarza

Napoleon Bonaparte miał duże problemy z nauką angielskiego. Świadczą o tym pełne błędów ortograficznych i gramatycznych notatki z lekcji języka wrogów, które były cesarz pobierał na zesłaniu na Wyspie Świętej Heleny. W 2011 roku trafiły one na aukcje ponad 300 pamiątek po Napoleonie w Fontainebleau pod Paryżem.