Odręczny list Tadeusza Kościuszki do Thomasa Jeffersona - prezydenta USA i autora Deklaracji Niepodległości - został zlicytowany podczas aukcji antykwarycznej w Krakowie. Cena wywoławcza dokumentu, zawierającego autografy dwóch bohaterów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych, wynosiła 40 tysiące złotych. Ostatecznie sprzedano go za 54 tysięcy złotych.

List zakupił prywatny kolekcjoner z Polski, uczestniczył w aukcji telefonicznie. Właściciel antykwariatu, który sprzedawał list - Piotr Wójtowicz ocenił, że list z autografami Kościuszki i Jeffersona jest niezwykłą rzadkością, a być może jedynym w obrocie antykwarycznym.

Z prośbą o pieniądze

Jednokartkowy list został napisany po francusku na cienkim kremowym papierze 15 maja 1814 roku w Paryżu. Zaczyna się od słów "Mon Cher Ami..." (Mój drogi Przyjacielu).

W liście Tadeusz Kościuszko prosi Thomasa Jeffersona o przesłanie długo oczekiwanych pieniędzy pochodzących z tzw. "funduszu amerykańskiego". Powstał on dzięki przyznaniu mu przez Kongres Stanów Zjednoczonych na początku 1798 roku zaległego żołdu za jego służbę w Armii Kontynentalnej za lata 1776 - 83. Powodem opóźnienia przesyłek pieniężnych zapewne był poważny kryzys bankowy w USA w czasie wojny amerykańsko - angielskiej w latach 1812 - 1814.

Z opracowania "Tadeusz Kościuszko, Thomas Jefferson, Korespondencja (1798 - 1817)" wynika, iż cała znana korespondencja między Kościuszką i Jeffersonem liczy 41 listów. Wszystkie znajdują się w publicznych instytucjach, bibliotekach i stowarzyszeniach głównie na terenie USA.