Iran oficjalnie rozpoczął emisję hiszpańskojęzycznego kanału Hispan TV, który - jak podają media - nadawać będzie przez całą dobę wiadomości, dokumenty i filmy irańskie. Ma trafić do milionów hiszpańskojęzycznych telewidzów na świecie.

Kanał, który nadawał od października pilotażowy 16-godzinny program, oficjalnie otworzył prezydent Mahmud Ahmadineżad. Powiedział po hiszpańsku: "Niech żyje Hiszpania, niech żyje Ameryka Łacińska!". Swoje pozdrowienia przesłał na otwarcie telewizji prezydent Wenezueli Hugo Chavez.

Hispan TV dołączy do istniejącego już anglojęzycznego Press TV oraz nadawanego po arabsku Al-Alam. Iran w ostatnich latach uruchomił nadawanie kanałów telewizyjnych dla zagranicy, żeby zmierzyć się z przekazem mediów zachodnich i arabskich, które uważa za stronnicze. Za pośrednictwem Hispan TV chce dotrzeć do telewidzów w sprzyjających mu państwach Ameryki Łacińskiej.

kanał zaczyna działać krótko po tym, jak Waszyngton i Europa nałożyły sankcje na Teheran z powodu jego programu nuklearnego.